| SandruEmilia a întrebat:

Buna ziua, am un copil si tatal nu doreste sa il recunoasca, ce sanse am sa il dau in judecata sa plateasca pensie alimentara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai toate sansele, bineinteles daca el este tatal biologic.
Va trebui sa-l dai in judecata, pe cale civila, la judecatorie si sa soliciti stabilirea paternitatii si obligarea la intretinere (pensie alimentara).

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema nu este recunoașterea prin instanță a paternității, problema este că NU este obligatoriu ca să plătească pensia alimentară. Pot urma alte și alte procese prin care să recuperați sumele restante la pensia alimentară.
Problema este că dacă lucrează în străinătate este greu de stabilit veniturile realizate acolo. Dacă lucrează în România, se poate înțelege cu patronul să îi dea pe cartea de muncă, salariul minim pe economie și astfel pensia este mică.
Asta este România, din păcate. Țara în care se poate descurca oricine vrea să eludeze legea.

| Darius50boss a răspuns:

Dacă mergi la judecătorie poți să ai șanse, din cauza că dacă este copilul lui se poate face test pentru a se vedea dacă este tatăl lui

| Darius50boss a răspuns:

Îți urez succes in continuare