| saresipiper a întrebat:

Buna seara, este legal ca partenerul unei femei sa o supuna cu forta la acte sexuale neconsimtite, cu atat mai mult cu cat ea si-a exprimat parerea cu privire la ele si ca nu vrea sa practice? Il poate actiona in instanta pentru asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul sexual neconsimtit, efectuat prin violente psihice sau fizice se cheama viol si violatorul poate fi pedepsit daca se dovedeste agresiunea.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 218.Violul
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l cu o persoană, săvârşit prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare, se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

| saresipiper explică (pentru Ioandelasal):

Daca exista mesaje care atesta ca victima a fost supusa fara acordul sau la acel act, se considera proba? A trecut ceva timp si n-a fost la medicina legala imediat dupa, nu avea nici cum ajunge...

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Da, constituie proba si mesajele.

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

Hmm... mesajele trebuie sa dovedeasca faptul constrangerii. De ex. contact sexual cu o persoana santajata sa faca asta se pune drept viol. Rough sex (consensual) nu se pune drept viol.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Seductia/viclenia/rugamintile fierbinti nu se pun drept viol.

De asemenea, a avea contact sexual cu o persoana care nu are discernamant este viol.

| saresipiper explică (pentru doctorandus):

Nu, daca esti intr-o rel cu el si ii zici...eu nu fac sex de ala...si el insista, mai intai verbal, cu aluzii, apoi le zice direct, apoi trece la fapte si il face fortat fara ca tu sa doresti (tot repeti si stie ca nu vrei). E legal?

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

In dubio pro reo. Adica daca nu poti dovedi ce sustii, faptasul nu poate fi condamnat. Cum ai putea dovedi contrariul la: sapte luni nu ai vrut si dupa sapte luni te-ai razgandit, iar pe urma ti-a parut rau?

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

Cum poti demonstra ca nu ai avut o razgandeala de patru ore?

| saresipiper explică (pentru doctorandus):

Astea cu convingerile personale privitoare la ce fac si nu reies chiar din mesajele cu el. Pot dovedi prin ele faptul ca m-a supus la asta. De exemplu daca o femeie e de moda veche si nu face decat clasic..nu face decat asa. Trebuie sa fie fortata sa faca si alt tip doar pentru ca are o relație/este sotie?
La fel si cu femeia care poate in adolescenta le-a incercat pe toate, sa vada ce ii place si ce nu, apoi renunta la extravagante si face numai clasic. E obligata sa faca si altfel de sex cu al doilea si urmatorii iubiti daca nu vrea, doar pentru ca a incercat acele tipuri la prima relație?!

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

Mesaje că el a insistat să faci asta nu sunt suficiente. Este nevoie să dovedești dincolo de orice dubiu faptul că ai fost constrânsă. Deci nu cu rugăminți că el moare dacă nu faci asta, ci constrângere prin șantaj sau forță brută.

| saresipiper explică (pentru doctorandus):

Exact. Prin forța bruta. Mai mult decat bruta, chiar brutal...Nicidecum insistente, daca era doar la faza aia, probabil mai aveam sanse sa scap...

| saresipiper explică (pentru doctorandus):

Astea reies din mesaje, caci l-am confruntat pentru a-si recunoaște fapta.

| doctorandus a răspuns (pentru saresipiper):

Atunci faci plangere la Politie si predai telefonul politistilor.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Înseamna ca e un gunoi in flecăriile prostiei, e viol si nu te iubește, nu trai cu asemenea specimen

| johnnny123 a răspuns:

Întrebi dacă violul este legal?

| Lukasssz a răspuns:

Nu este legal...Si da. il poti da in judecata pentru asta.

| mi25 a răspuns:

Actulsexual trebuie sa fie un act placut pentru ambii parteneri.

| AnemonaP a răspuns:

Nu contează relația dintre parteneri.
Din moment ce nu exista consimțământ, este VIOL. Normal ca se poate acționa in instanța. Violul este ilegal.

| literallythesamebruh a răspuns:

Atâta timp cât nu există discernământ din partea părții feminine, exact cum au spus și ceilalți, se consideră viol și desigur că se poate ajunge în instanță.

Răspuns utilizator avertizat