| Ilusion00 a întrebat:

Buna seara, fratele meu a primit acasa doua plicuri de la un executor judecatoresc, prin care il anunta ca trebuie sa ii opreasca 1/3 din salariu. Sumele datorate ar fi 2900lei si 2790lei. Salariul il are minim pe economie. Imi poate spune cineva cat ar fi valoarea care i-o va opri lunar fiind doua popririi pe salariu? Dau funda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus poate sa-i popreasca pana la jumatate din salariul net, daca este platit la salariul minim atunci poate sa-i popreasca maximum 581 lei lunar, pentru ambele datorii.

| REMiXDJ a răspuns:

Prin lege mai mult de 1/3 nu are voie sa ai opreasca.Fratele dvs. sa ia legatura urgent fizic, nu prin telefon cu executorul judecatoresc la sediul lui si sa ai ceara in primul documentele din care sa reiasa cine a facut cerea de executare impotiva lui, etc etc si sa ai comunice executorului ca are un singur salariu ca sursa de venit si nu are alte venituri.Dca datoria e reala si fratele dvs. nu o contesta pate negocia o suma lunara care sa ai fie oprita din salariu lunar referitor la cele 2 datorii.Sa pastreze fluturasii de salariu si unde lucreaza sa ceara fluturas de salariu lunar sau o adeverinta lunara de la contabil din care sa rezulte suma oprita. Dupa stingerea datoriei totale sa urmareasca daca in luna urmatoare cand trebuia sa inceteze proprirea pe salariu nu mai apar retineri, daca apar sa anunte asta executorului.In cazul in care este un abuz al executorul judecatoresc fratele dumneavoastra poate face plangere penala la procuratura - nu al costa nimic la procuratura - este gratis.