| Liliana_Cosor_1970 a întrebat:

Daca mi-a venit o instiintare de la executor judecatoresc cu poprire pe cont la serviciu si am salariu, poate sa imi ia si casa sau numai poprirea pe salariu pentru care am primit instiintare? Nu stiu ce inseamna pentru ca nu am fost niciodata in aceasta situatie.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Deocamdată poprirea este pe salariu. Mai întâi se execută silit veniturile persoanei în cauză. Dacă nu există venituri la care să se aplice poprirea, se trece la executarea silită a bunurilor, dar asta nu se întâmplă peste noapte.
Ți-a venit precis un plic în care ai toate datele de contact ale executorului, ia legătura cu el/ea și cere toate informațiile. Nu sunt căpcăuni, contrar părerii generale. Își fac doar meseria și de cele mai multe ori te ajută cu sfaturi utile.
Să auzim de bine!

| Liliana_Cosor_1970 explică (pentru adryang78):

Mulțumesc frumos. Daca am salariu nu ating de casa mea din care am parte jumătate nu? Asta este sigur? Cat timp lucrez îmi iau banii din cont până la plătirea datoriei?

| adryang78 a răspuns (pentru Liliana_Cosor_1970):

Da, stai fără grijă. Chiar dacă nu lucrezi, poți vira în contul indicat de executor sau de firma de recuperare o sumă minimă lunară. Atât timp cât se văd plăți făcute nu se iau alte măsuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liliana_Cosor_1970):

"acum 2 ore | Liliana_Cosor_1970 explică:
Mulțumesc frumos. Daca am salariu nu ating de casa mea din care am parte jumătate nu? Asta este sigur? Cat timp lucrez îmi iau banii din cont până la plătirea datoriei?"

De fapt, acum nu ai de platit nu doar datoria ci si intarzierile de plata si cheltuielile de judecata, adica mult mai mult decat datoria aia.

| Liliana_Cosor_1970 explică (pentru adryang78):

Eu lucrez și mi-au pus poprire pe salariu.Nu pot da cat vreau ci 1/3 daca ai un credit și 1/2 daca ai două sau mai multe așa mi-au spus.Multumesc de răspuns și de încurajare.

| Liliana_Cosor_1970 explică (pentru Violleta2022):

Știu că mi-au trimis hârtii și este mult mai mult

| Liliana_Cosor_1970 explică (pentru adryang78):

Îmi retine prin poprirea pe salariu 1/3 pentru un credit și se retine 1/2 pentru două sau mai multe.Multumesc de încurajare!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar poprire pe salariu. Deocamdata.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti vor bani din contul tau bancar, imediat cum iti intra salariul.
Daca nu ai salariu, abia atunci vin acasa si-ti iau din casa, ori te condamna la munca in folosul comunitatii si daca refuzi, puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poprirea înseamnă că lunar îți vor fi luați bani din cont până se plătește datoria. Dacă încasezi salariu și au de unde sa îți ia banii nu au nimic cu casa ta.

| Liliana_Cosor_1970 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos! Nu am ajuns niciodată în situația asta dar viața te lovește din plin și când vine una, vin mai multe...m-am speriat foarte tare! Că o să îmi ia și bunurile?