| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
În dimineața aceasta am fost chemat la politie.
De ce?
Pentru ca în satul meu au fost sparte 3 maşini.
Eu în acea seara nici măcar nu eram acasă, eram la un bal (22:00-04:30)
Am fost la politie, știind ca nu am făcut nimic, polițistul tot o ținea pe a lui ca eu și încă 3 băieți am spart masinile.
Eu i-am explicat, nu mă asculta şi am devenit mai arogant.
I-Am spus sa cheme martorul, iar el a spus ca martorul vorbește doar cu el.
Dar intre timp eu am aflat că nu există niciun martor!
"Martorul"fiind persoana care i s-a spart maşina care a dat 4 nume.
Cert este că polițistul a inventat cam multe, Cum am fost eu acolo, Cum am spart mașinile în timp ce eu eram la un bal.
Vreau sa le dau peste nas.
Și politistui și persoanei care mă acuză că i-am spart mașinile.
Nu au nicio dovada ca am fost eu acolo, dar eu am o grămada de dovezi și martori ca eram la bal.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai fost acuzat oficial atunci te sfatuiesc sa nu faci nimic, politisstul doar si-a facut datoria, la reclamatia pagubitului.
Doar daca mai esti chemat la politie sau se incepe urmarirea penala poti sa faci si tu plangere penala impotriva celui ce te invinuieste, pentru inducerea in eroare a organelor judiciare.

| mihai69 a răspuns:

OK; dar care e întrebarea?!?

| dannyel86 a răspuns:

Politistul trebuia sa-ti ia o declaratie scrisa, in care precizai ce faceai si unde erai la momentul in care s-a comis fapta pentru care, spun ei, au un cerc de suspecti. Astfel ar fi putut verifica daca datele scrise coincid realitatii. Se folosesc metode de intimidare, dar politistii vor sa te scoata vinovat, chiar daca nu esti, ca sa inchida cazul si sa arate ca "si-au facut treaba". Poate nu esti nici tu cheie de biserica, iar daca ai legatura cu incidentul din noaptea balului, cu siguranta se va afla.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Poti sa il dai in judecata din moment ce tu nu ai fost in apropiere de masina si ai martori poti sa ceri rezolvarea in instanta

| RzV28 a răspuns:

Daca stii sigur ca esti nevinovat poti lupta pentru a se constata nevinovatia mai departe, pe la judecatorie cu tot cu politist si sa va spuneti povestile amandoi si toti ceilalti implicati si situatia se poate lamuri mai simplu. Politistul e clar ca incearca sa te intimideze ca sa cedezi si sa recunosti in cazul in care tu ai fost acolo pentru ca oricine ar fi facut aia si era dus la sectie nu ar fi recunoscut asa usor. Daca tu stii sigur ca nu ai nicio legatura cu incidentul tinete tare si nu ceda la spusele politistului, daca vede ca te incurci in cele spuse te poate banui, asa daca mentii aceeasi poveste isi va da seama ca nu ai avut treaba cu problema. Probabil politistul a luat toti baietii pe care ii cunoaste el de prin zona sa dea declaratii si poate din aceia vor spune vreo unul cele intamplate sau vor recunoaste.