| StefanDrg a întrebat:

Locuiesc in apartamentul fratelui meu. Adica apartamentul este pe numele fratelui meu. El nu este in țară, avem o centrala termica, careia ii expira autorizația ISCIR in luna iulie (luna viitoare). Am primit in posta o scrisoare de la SC SERVICE MONDO INSTAL SRL. In care scrie ca este obligatorie efectuata revizia ISCIR care costa 270 lei. Fratele meu mi-a zis sa ignor scrisoarea. Dar problema este ca scrisoarea a venit pe numele meu. Si nu înțeleg de ce a venit pe numele meu, de îndată ce apartamentul nu este al meu. Daca ignor scrisoarea cum zice fratele meu este ok? Se poate da amenda pentru asa ceva? Si de ce sunt eu implicat daca nu e apartamentul meu?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verificarea ISCIR este una din conditiile furnizarii gazului metan.
Daca nu ai verificarea ISCIR cand vin sa verifice gazul, atunci pur si simplu se opreste livrarea gazului. La fel se opreste si daca folosesti horn pentru evacuarea gazelor arse si nu faci divada verificarii lui.
Insa, in perioada limita de verificare ISCIR si verificarea gazului TU, consumatorul esti cel care raspunzi (juridic, material si moral) pentru orice eveniment intamplat cu instalatia!

Deci, sfatul meu este sa faci verificarea ISCIR, sa nu ai probleme (mai ales daca instalatia este pe numele tau)!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. C hiar daca apartamentul nu este pe numele tau poate ai facut abonamentul la gaz pe numle tau! Oricum, daca vei ignora sa faci verificarea (cu firma de service) la scurt timp vor veni cei de la gaz si-ti vor opri gazul. Daca o faci (mi se pare scum 270 lei. Eu am platit 150 lei) apoi vor veni cei de la gaz si iti vor mai cere si ei circa 70-80 lei. Aia iti vine pe factura.

| StefanDrg explică (pentru Salontanul):

Cum sa-mi opreasca gazul pentru atata lucru? Voi ziceti numa asa sa ma speriati sa fac verificarea

| Salontanul a răspuns (pentru StefanDrg):

Alo! Eu sunt om batran (peste 60 de ani). Nu bantui pe aici sa fac glume proaste. Daca centrala nu este verificata (cei de la gaz iti cer verificarea cand verifica si ei) iti opresc gazul pana faci modificare la instalatie sa nu mai functioneze centrala sau pana faci verificarea. Verificarea centralei se face de cei ce asigura garantia ei si verificarea instalatiei de gaz se face de catre cei ce asigura service-ul la firma furnizoare de gaz. Sunt doua feluri de verificari si se fac: mai intai cea de la centrala si apoi a instalatiei, la distanta scurta. Citeste si aici: https://bit.ly/3dCuXEe

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Daca vrei eu iti trimit documentele de verificari facute la mine. Eu trebuia sa o fac (verificarea instalatiei) in aprilie dar din cauza pandemiei de Covid-19 am facut-o decurand. Totusi, constincios, mi-am facut verificarea centralei, la timp, in aprilie.

| sierra1 a răspuns:

Poate vă "taie" gazul sau poate sari in aer, ce-ți surâde mai mult?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ignora.
Să punem răul în față.
Scurgeri de gaz în apartamentul tău. Explozie. Se distruge o parte din bloc. Mor oameni. Anchetă. Se va constata că nu ai chemat ISCIR să verifice centrala. Acuzat de ucidere din culpă. Închisoare. Apoi toată viața cu o treime din venitul tău vei despăgubi pe cei la care le-ai distrus avutul prin omisiune și neglijență. Dai 270 lei, accepți vizita inspectorilor ISCIR, și dormi liniștit. Am lucrat 10 ani în asigurări. Cazuri. Știu ce vorbesc.

| gabicoo a răspuns:

Revizia se face o dată la doi ani! Dacă nu o faci poți primi amendă!
Firma cu care faci revizia o alegi tu! De regulă o faci cu aceeași firmă cu care ai făcut-o și acum 2 ani!

| StefanDrg explică (pentru gabicoo):

Cine primește amenda? Eu sau fratemiu?

| gabicoo a răspuns (pentru StefanDrg):

Cel pe numele căruia e apartamentul!

| Digikey a răspuns:

Poti sa faci iscir-ul cu ce firma vrei, chiar cu cei care iti furnizeaza gazul.

| MeraO a răspuns:

Doamne cum adica pentru atata lucru? Adica vi se pare putin lucru faptul ca nu vreti sa faceti verificarea la centrala? este absolut obligatoriu. pretul este undeva la 300 ron pentru ca se verifica atat instalatia de gaz si cat si centrala este OBLIGATORIU sa se faca.