| Bogdanel_Bogdan_1978 a întrebat:

Ma numesc Bogdan si am 16 ani.
Recent am avut un conflict cu un baiat mai mare din cartier, major de 23 de ani. Am fost amenintat de acesta ca ma va bate cand o sa ies afara. M-am intalnit cu el si l-am batut, dar acesta vrea sa ceara despagubire cica 4000-5000 euro... Si am amenintarile pe care mi le-a adesat...
Ce pot pati? Imi poate cere despagubire sau pot primi dosar penal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea cealalta, ce poti pati. Poti fi obligat si la o despagubire, nu neaparat cat cere el.
Nu trebuia sa-l bati ci trebuia sa-i faci tu plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Ca sa nu-ti faca el plangere penala poti sa-i spui ca ii vei face si tu si sa-i oferi sa te impaci, poate si cu o despagubire.