| Claudes a întrebat:

Nu stiu daca e buna categoria...
Ieri eram afara cu niste amici si beeam niste bere, a trecut un mcv de politie si s-a oprit langa noi. Eu, din instinct am luat berea si am incercat sa fug de-acolo. S-a dat un politist dupa mine, m-am oprit la a 2a somatie, cand a zis "Stai ca trag!". M-a dus la masina, mi-a pus catusele si ne-a perchezitionat. M-a intrebat de ce am fugit, si i-am spus ca pentru bere (el tot credea ca avem droguri la noi) si era mirat ca am fugit pentru ca nu aveam decat berea, dupa care mi-a luat datele de pe buletin si le-a notat intr-un carnetel. Deci daca a spus ca nu ne da amenda, e posibil sa ne trimita cumva vreo amenda sau avertisment ceva prin posta?

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu, daca nu ti-a facut atunci proces verbal nu mai patesti nimic.

| Claudes explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Bun atunci. Ma gandeam ca au zis asa la plesneala ca nu ne da amenda, ca sa fim cooperanti. Chiar mi-au spus ca am avut noroc ca nu au pus cainele pe mine cand am fugit. Dar nu inteleg de ce au notat datele personale in carnetel. Acum suntem in evidenta politiei?

| anonimg a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De acord.
Claudes, nu esti in evidenta politiei. Ei trebuie sa treaca in raportul lor de lucru drumurile pe care au umblat, actiunile pe care le-au facut si oamenii pe care i-au verificat.
Prin 2006 (aveam aproape 30 de ani) ma duceam intr-o seara pe jos in centrul orasului sa ma plimb cu unul din fratii mei. Pe drum ne-a oprit politia si ne-au cerut actele. Cand i-am intrebat ce se intampla ne-au zis ca asta le e meseria. ^_^

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Claudes):

Ce sa faca si ei? Si eu când mergeam si jucam fotbal pe terenul unei scoli venea politia si ne spunea sa plecam de acolo si ne nota numele... Nota ca sa nu stea si el saracu degeaba.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Claudes):

Si când se intampla asta nu mai reactiona asa. Ca ei merg pe principiul ca daca nu ai nimic la tine nu fugi si stai linistit. Si pan la urma ce naiba. Si tu inteligent tare laughing fugi pentru o bere. Gândește-te pan la urma ca is si ei oameni si daca vad pe cineva bând bere nu pun câinele pe el sau ii dau in cap.

| Claudes explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pe moment m-am gandit ca s-au oprit sa ne dea amenda pentru ca au vazut berea. Am intrat in panica cand i-am vazut ca opresc si am luat-o la fuga (ca nu aveam bani sa platesc amenda). In acel moment cred ca s-au gandit ca am droguri, arme sau alte lucruri ilegale. Dar pana la urma am reusit sa ne intelegem cu ei, unul dintre politisti ne-a spus ca si el mai beea cate o bere la scara blocului. La sfarsit chiar am dat mana cu politistii.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Claudes):

Ei de acu știi că poti sa bei bere in fata poliției fără să pățești nimic laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ba nu poate.http://www.avocatnet.ro/......-2014.html

articolul 2, alin. 23.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai lasă-mă tu... Vrei sa îmi spui ca niciodată nu ai iesit in fata blocului sa bei o bere in mod civilizat sau să joci niste cărți... Daca omu nu făcea nimic grav ce naiba?! Tu daca ai vedea o persoana care sta in fata blocului jucând carti si bând o bere cu alti 2 -3 prieteni iti spun eu ca nu te-ai duce sa le spui nimic. Nu uita ca treim in România deci ura si la gară

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu am spus ce scrie in lege, altceva nu ma intereseaza.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu nu am spus-o cu răutate, nu mă înțelege greșit happy.

11 răspunsuri:
| Roxana_Roxy_1998 a răspuns:

Datele v-au fost luate in caz de se repetă incidentul! Dacă a spus că nu vă dă amendă, asta înseamnă că nu vă dă! Dacă vă dădea, trebuia să o semnați