| frosty98 a întrebat:

Daca un echipaj de politie ti-a luat datele din buletin plus prenumele parintilor pentru motivul de deranjare a linistii publice si fara sa intocmeasca un proces verbal prin care sa ateste ca s-a intamplat acest fapt, au vreun drept sa iti dea amenda? Respectivii politisti au spus ca "o sa trimita amenda prin posta" si daca vrem sa facem contestestatie dar nu am semnat niciun proces verbal sau altceva, tot ce au notat au fost datele din buletin.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca doar te-a luat in evidenta.

| anonimg a răspuns:

Dacă au zis că îți vor trimite amenda prin poștă, atunci așa vor face.
Tu poți să nu o achiți și să depui contestație. Numai că îți trebuie și martori să dovedești susținerea ta.

| frosty98 explică (pentru anonimg):

Pe baza a ce sa trimita prin posta amenda? Nu am semnat niciun proces verbal si ei nu au intocmit niciun proces verbal de fata cu noi. Mie cel putin nu mi se pare normal sa iti trimita o amenda prin posta cand tu nici nu ai vazut sau semnat nimic, doar te-ai legitimat. In plus atitudinea lor era groaznica si numai unul singur din 4-5 a zis cine e si de la ce sectie de politie vine.

| anonimg a răspuns:

Este un user care se pricepe foarte bine în domeniul legal.
https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| frosty98 explică (pentru anonimg):

Multumesc, i-am trimis acum un mesaj

| alina2k18 a răspuns:

Iti dadea pe loc amenda si il si semnai cum ca esti de acord.
Dar daca esti minor, or sa contacteze parintii sa va tina mai din scurtwinking

| frosty98 explică (pentru alina2k18):

Nu sunt minor si nu am recunoscut nimic, era ora 2 noaptea si tipau altii din față dar au intrat intr-un bloc inainte sa vina politia

| Ionut30092003 a răspuns:

O să primesti amenda în câteva zile. Ce ai facut?