| SebitaBM2000 a întrebat:

Astazi la ora 23:00 am fost cu niste prieteni intr-un sat vecini, eram putin beti si am inceput sa facem putina galagie, desii, eu n-am facut nimic, politia ne-a oprit pe toti si ne-a cerut datele, nu am prezentat nici un buletin, doar le-am spus datele. Ideea este, primesc doar un avertisment sau amenda prin posta? Precizez ca am fost chemat la data x ora x la sectia de politie. Nu am semnat nimic, doar le-am spus datele.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti daca o sa fii amendat sau nu. Du-te la sectia de politie, cu cartea de identitate si o sa afli.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la sectie si vei afla daca vei primi sau nu. Acum sunteti inregistrati in baza de date. La urmatoarea faptă de acest gen, nu mai scapi de amendă.

| Catrice a răspuns:

Ce contează? Ai fost acolo, ai fost inculpat sau martor. Trebuie sa dai declarație, sa spui ce s-a întâmplat, sa știe cine ești ca sa știe ce sa scrie în procesul verbal, să știe aia unde o sa te găsească să-ți trimită amenda sau de unde sa te ia când or sa te aresteze.

| Adi88 a răspuns:

Poți să primești p.v prin posta fără semnătura ta. Cum a spus și colegul cel mai probabil o să primești sancțiune pentru deranjarea liniștii publice dacă nu sa întâmplat nimic grav acolo. Dacă era Poliția Locală 100% pentru liniștea publica

| P3d1a a răspuns:

Amenda daca era iti dadea la locul faptei. V-au luat datele ca pareati suspecti si daca e sa se intample ceva in ziua aia in localitatea aia sa stie la cine sa se duca intai.

Posibil si sa va dea amenda mai tarziu in cazul in care ai uitat sa spui vreun detaliu despre ce s-a intamplat sau daca ii era frica lu politistu ala sa nu amendeze vreun fiu de bogatas

| EGGc a răspuns:

Probabil vei lua o amenda pentru deranjarea linistii publice.