| Nanaskp a întrebat:

Buna seara,

Pe vremea comunistilor bunicii mele i-a fost luata o parte de pamant in zona Cetatii de Scaun a Sucevei. Ea a murit recent insa s-a luptat pana la moarte pentru a recupera acest teren. Fiind poate un ultim scop al ei, pe care nu l-a dus la final, a devenit scopul meu si sunt dispusa sa platesc oricati avocati si sa merg din usa in usa la primarie. Nu am fost niciodata interesata de asa ceva, insa incerc sa ma informez din diverse surse ce as putea face. Bunicii mele i s-au dar raspunsuri precum "dada, trimitem dosarul mai departe si rezolvam" sau " nu mai avem pamant, ca s-a vandut tot in zona aia". Acea zona a devenit o zona destul de scumpa, asa ca ma gandesc ca ar fi si mai dificil. De aceea am nevoie de o parere profesionala.
Nu ma voi lasa pana nu ii voi indeplini visul si o voi trimite in lumea de dincolo linisita. As putea oare, macar sa aflu cine este proprietarul actual si sa il cumpar? Ma imprumut cumva, si il cumpar, dar vreau sa il stiu acolo, al ei si al familiei mele. Sunt determinta, dar nu am destule informatii, asa ca am ajuns la voi.

Multumesc anticipat,
Elena N.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu are rost sa il cumperi, daca ai dreptul la el. Raspunsurile date bunicii tale nu sunt valabile. Daca femeia a avut pamant si i s-a confiscat, vorbeste cu un avocat, si il veti obtine in instanta. Daca tu imi incredntezi ceva si eu il vand, asta nu ma scuza, caci l-am vandut fara dretp, asa ca trebuie sa ti-l inapoiez oricum.

| Nanaskp explică (pentru minrest):

Sincer, nici nu stiu daca sa am sau nu incredere in avocati, tinand cont cum Romania e recunoscuta pentru asa numitele "pile"
As face orice sa il iau inapoi, insa fara lucruri ilegale, pe care bunica mea nu si le-ar fi dorit.
Voi consulta un avocat cat de curand totusi, poate poate rezolv ceva.

| minrest a răspuns (pentru Nanaskp):

Avocatul nu este o autoritate, ca sa dea dreptate cui are pile. El este reprezentantul tau in fata autoritatilor si a instantei. Pe avocat il angajezi, lucreaza pentru bani, si iti poti lua ceavoacat vrei tu. Dar trebuie sa cauti prin prieteni un avocat bun, corect. Nu e vorba de ceva ilegal, dimpotriva, asta este singura cale legala. Iar avocatul iti va spune daca ai toate actele si conditiile pentru a recupera terenul. Succes!

| NLS a răspuns:

In zona noastră toată lumea a primit pământul confiscat înapoi, încă din anii 1994-1997. Bineînțeles, a fost nevoie de cereri și câteva drumuri.
Și nu mereu ai primit aceeași parcela înapoi.

Cine este proprietarul, afli de la primărie, însă, dacă nu vrea sa îl vândă sub nici o forma,? La asta te ai gândit?
Daca spui ca respectiva zona a devenit scumpa, intervine intrebarea: a rămas teren agricol/pășune, sau e posibil sa fie transformat în intravilan?
In mod normal, dacă angajezi un avocat bun ai șanse sa câștigi, însă procesul va fi unul de durata și te va costa avocatul destul de mult.
Știi ce bănuiesc ca va face primăria? se va spala pe mâini și te va lasa sa te descurci cu actualul proprietar, adică asta înseamnă alta bătaie de cap pentru tine. Asta dacă nu e un protejat de-al lor, persoana de vaza...

Și nu merita sa incaruntesti înainte de vreme pentru niște pământ.