| numesiprenume0 a întrebat:

Bună seara! În condițiile în care am doar 5 ani ani lucrați în România (pe salariul minim) + 3 ani lucrați în afara(pe salariul minim in Germania) și sunt o persoana cu handicap grav, voi reuși oare să obțin o pensie in Romania mai mare de cea minimă?
Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti.
In primul rand trebuie ca o comisie medicala sa te incadreze intr-un grad de invaliditate (nu este exact acelasi cu gradul de handicap), apoi in functie de varsta, stagiul de cotizare si salariile realizate cat ai muncit se va calcula pensia de invaliditate.
In orice caz pentru a te informa exact trebuie sa te adresezi Casei de Pensii Publice din judetul tau, prezentand actele cerute.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea.
Pentru pensia intreaga trebuie sa ai minim 35 ani vechime si varsta legala de pensionare.
Punctajul se calculeata inclusiv luand in calcul anii de pensionar handicapat + anii lucrati.
Insa pentru salar minim se ia punctaj minim.