| 12543bhjhjv a întrebat:

Pensia de Invaliditate, se ia in calcul la vechimea pensiei de varsta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se ia in calcul, conform L.263/2010, citez:
"ART.49.(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
d) a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurãri sociale, acordate potrivit legii;
e) a beneficiat, începând cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporarã de muncã cauzatã de accident de muncã şi boli profesionale;" Numai bine!

| 12543bhjhjv explică (pentru Ioandelasal):

Eu am beneficiat de pensia de invaliditate din 1994 pana in 2008 cand am trecut la pensia de limita de varsta. Stiti cati ani se adauga din pensia de invaliditate la calculul pensiei de limita de varsta? Multumesc anticipat!

| Ioandelasal a răspuns (pentru 12543bhjhjv):

Se vor adauga anii in care ai beneficiat de pensia de invaliditate, in cazul tau 14 ani.

| 12543bhjhjv explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa specific ca am avut pensie de invaliditate de gradul II accentuat. Tot 14 ani se adauga la pensia de limita de varsta? Si va rog daca puteti sa-mi dati articolul din lege. Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru 12543bhjhjv):

Nu are importanta gradul de invaliditate. Ti-am citat articolul in primul raspuns, spune clar perioada, aceasta insemnand toti anii in care ai beneficiat de pensia de invaliditate. De asemenea mai este prevederea urmatoare, citez:
"ART.82.(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos."

5 răspunsuri:
| Maria_Cojocariu_1954 a răspuns:

Sunt pensionata din 2003 pe caz de boala pina acum 2014 cind implinesc 60 de ani, vreau sa stiu daca se ia in calcul acesti ani?