Întrebare recomandată | gabinistor a întrebat:

Am un pfa si sunt angajat si sunt incadrat cu grad de handicap accentuat. Pot beneficia de scutire de impozit pe profit?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

PFA nu este platitoare de impozit pe profit. Chiar daca ar fi nu ai beneficia de scutire, persoanele cu handicap accentuat sunt scutite de alte impozite dar nu de impozitul pe profit, conform Legii nr.448/2006, republicata in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere."

| alexs99 a răspuns:

Nu,persoanele cu handicap beneficiaza de scutirea altor taxe dar nu de impozitul pe profit.