| abcsddasdas a întrebat:

Buna seara! Sunt într-un proces în care am mers cu permisul suspendat din luna mai 2022.
Mi-am pus avocat, am avansat cu acesta la cerintele necesare pentru a lua permisul cat mai repede posibil, trecand un an și 2 luni până în prezent. Am depus și contestație durata proces am fost chemat și am fost amanat până pe data de 6 septembrie, cel mai mult probabil din cauza concediilor. Sunt chemat în calitate de contestator, mentionez că procurorul a luat decizat de a renunta la urmarirea penala, fapt pentru care nu este un interes public și ca sunt la prima abatere cu legea penala, nu am antecedente și am avut o atitudine corespunzatoare. Avocatul mi-a spus ca judecătorul trebuie sa aprobe renunțarea la urmărirea penala, fapt pentru care asta a solicitat și procurorul și că mi-a spus că șansele să aprobe sunt de 75%. Am facut tot ce e posibil și firesc pentru a obține cele dorite, mi s-a spus că judecătorul îmi va da mie/avocatului hotărârea prin care o să mă duc cu ea la permise și mi-l va da, sper eu sa se termine curând...Îmi va aproba judecătorul renuntarea la urmărire, dandu-mi hotărârea cu care pot sa îmi iau permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ai vrut sa intrebi daca judecatorul va aproba sau nu renuntarea la urmarirea penala.
De regula judecatorul aproba, mai ales la infractorii primari, care sunt bine situati in societate si infractiunea este cu pedeapsa mica.
Nu am vazut o statistica dar cred ca sunt cazuri foarte rare in care nu aproba renuntarea asa ca eu sunt de parere ca renuntarea la urmarirea penala o sa fie aprobata si cu hotararea de aprobare iti vei putea recupera permisul de conducere.

| abcsddasdas explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, doamne ajuta. Sunt și la primul contact cu legea penala habar n-am cu ce se mănâncă nu e de mine, dar na se întâmplă...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iar intrebarea este?

| abcsddasdas explică (pentru darrio2007):

Daca într-adevăr o sa îmi de-a hotărârea judecătorească prin care o să-mi iau permisul... Repet cauza: Permis suspendat!

| darrio2007 a răspuns (pentru abcsddasdas):

Da, e posibil. Daca esti la prima abatere.
Dar la a doua abatere nu va mai fi la fel.

| abcsddasdas explică (pentru darrio2007):

Nu îmi mai trebuie așa ceva... M-am învățat minte, am stat 1 an și 4 luni pentru 150 de metri...

| darrio2007 a răspuns (pentru abcsddasdas):

Nu inteleg. Ce inseamna pentru tine 150 de metri?

| Violleta2022 a răspuns:

Si care-i intrebarea ta?

| abcsddasdas explică (pentru Violleta2022):

Care e întrebarea. este daca o să-l îmi de-a hotărârea judecătorească prin care o sa îmi iau permisul... Repet cauza: Permis suspendat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru abcsddasdas):

Depinde cat de grav a fost accidentul de ti-au suspendat permisul, fiindca noi nu stim ce ai facut tu, dar asa cum ti-a spus avocatul tau, care stie foarte bine ce ai facut si de ce esti acum in proces, sansele sunt de 75% sa se aprobe.

"Avocatul mi-a spus ca judecătorul trebuie sa aprobe renunțarea la urmărirea penala, fapt pentru care asta a solicitat și procurorul și că mi-a spus că șansele să aprobe este de 75%".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut intrebarea este de ce ti au suspendat permisul? Ai condus in stare de ebrietate sau nu ai acordat prioritate, ai trecut pe rosu care a fost cauza?

| abcsddasdas explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut un mic accident, ușa dreapta lovita mașina era parcata...

| abcsddasdas explică:

Îmi va aproba judecătorul renuntarea la urmărire, dandu-mi hotărârea cu care pot sa îmi iau permisul?