| abcsddasdas a întrebat:

Salut, am fost chemat la judecatoria respectiva in calitate de ''faptuitor''. Tin sa precizez ca am fost scos de sub urmarirea penala, avand normal o atitudine procesual corecta, motiv pentru care fiind la primul contact cu legea penala, si ca nu exista un interes public in urmarirea penala.
Am fost ''sanctionat'' cu o amenda de 370 de lei prin care spune ca pot sa o achit dupa ce vine hotararea judecatoreasca.
Am fost la judecatoria respectiva, avocatul mi-a spus ca pot sa ma duc chiar eu, fiind de parere ca o sa am hotararea judecatoreasca prin care sa imi iau permisul de conducere inapoi, tin sa precizez: ''fapta mea a fost ca am condus masina avand permisul suspendat''. Am fost chemat la data de. ora respectiva, dupa care judecatorul m-a chemat asistat de o doamna procuror si de doamna grefiera. Am prezentat buletinul, si domnul judecator m-a intrebat daca doresc sa se renunte la urmarirea penala, evident ca am zis da ca sa renunte la urmarire. Dupa aceea cand sa plec am intrebat cum fac sa imi iau permisul inapoi, el mi-a spus ca o sa imi vina la domiciliul meu hotararea, fiind in pronuntare. Eu am fost la judecatorie pe data de 20.09 si nu mi-a venit acasa nimic inca! Am intrebat si jandarmul de acolo si mi-a zis ca in termen de 10 zile, trecand 20...
Intrebarea mea este urmatoarea:
De ce dureaza asa mult aceasta hotarare sa vina, trec 1-2-3-4 zile se face saptamana si nu primesc nimic! Consider ca era firesc sa imi vina cel tarziu dupa o saptamana maxim 2, mai e putin si se face o luna serios?! O spun cu cea mai mare dreptate!, la fel ar face si altii.
Sper ca aveti idee. big grin mersi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem de unde sti de ce dureaza asa mult, in mod normal hotararea prin care se aproba renuntarea la urmarirea penala trebuia pronuntata si redactata in cateva zile.
Ca ipoteza pot spune ca judecatorul a lipsit de la serviciu, de ex. pe motiv medical.
Mai intereseaza-te la grefa instantei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intrebare de ce ti a fost suspendat permisul, ai condus cu viteza ai trecut pe rosu? Si daca ai avut permisul suspendat de ce te a mincat in fund sa te urci la volan? Acum va mai dura pana iti recuperezi permisul dar daca incalci din nou legea o sa fi arestat.

| DorinaK a răspuns:

''fapta mea a fost ca am condus masina avand permisul suspendat''. Daca e asa poti sa primesti si cateva luni la ''facultate''. Cum naiba esti nevinovat? ''Conduci'' bemveu?