| gabby1999 a întrebat:

am 16 ani, tatal meu a decedat la locul de munca, din pacate.
Dupa moarte tatalui meu, am fost luati de mama, ei fiind deja divortati.
Mama, ia toti banii din pensie si alocatie, ai mei si ai fratelui meu de 8 ani. Ne asupreste foarte tare, doar sa facem treaba prin gospodarie, sa mergem la scoala dar fara niciun leu, bunica ne mai da din cand in cand bani de scoala pentru autobuz.
Intrebarea mea este, daca pot sa imi ridic singura pensia de urmas.
Ea cheltuie toti banii pentru aranjat si dichisit dar pentru noi copii, nu.
Imi cer scuze daca gresesc categoria.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| litere123 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tatăl tău. Condoleanțe!
De asemenea, îmi pare rău și pentru că înduri comportamentul mamei tale.E ceva anormal din partea ei.
Din păcate, atâta timp cât nu ai vârsta de 18 ani, nu îți poți ridica tu singură alocația. Fiind minoră, asta e imposibil.Atitudinea mamei tale lasă de dorit... încearcă să comunici cu o rudă despre asta, să te sfătuiască, să te îndrume și să schimbe faptele mamei tale.
Ai încercat să vorbești cu bunica ta despre asta? Atâta timp cât îți oferă bănuți, o poți întreba în legătură cu acest subiect.
Însă, dacă ești singură și nu ai cui să te descarci, cui să îi spui să te ajute, ar trebui să aștepți să depășești vârsta de 18 ani și să pleci împreună cu fratele tău într-un loc mai bun.
Take care!

| anonim_4396 a răspuns (pentru litere123):

Eu daca as fi in locul mamei tale as face astfel.
V-as da voua pensia de urmas, apoi va bagam si eu la cheltuielile casei.
Sa se imparta la 3, Tu mama si fratele tau.
Si sa platiti si intretinerea si curentu si internetu si hainele si mancarea, si caldura, si apa, si impozitu, si gunoiu, si rechizite, si bani la scoala.
Tu esti desteapta, vrei ca banii mamei tale sa fie ai casei si sa plateasca ea si pentru voi, de parca ar fi obligata sa plateasca numai ea, si banii vostri din ajutor, sa fie numai ai vostrii.
Pai newsflash.
Sunt parinti care isi trimit direct copiii la orfelinat.
Mama voastra va ofera casa, mancare, cazare, haine, scoala, apa, sa fiti ingrijiti.
Daca se mai aranjeaza si ea si isi ia un ruj la 2 lei, asta nu inseamna ceva rau.