| ryade a întrebat:

Buna seara.
Tocmai am semnat un contract la sediul KFC.
Intrebarea mea este: Cu ce documente ar fi trebuit sa raman in urma semnarii contractului? Fisa postului si copia dupa contract se numara printre acestea? (nu am primit niciuna dintre cele 2)
De asemenea fiind primul job, am inteles ca mi se intocmeste o carte de munca. Cum verific acest lucru si daca am fost luata in evidenta?
Mentionez ca sunt minora.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa primesti un exemplar al contractului individual de munca, inainte de a incepe munca. Fisa postului o poti primi in prima zi de munca, daca se intocmeste pentru munca pe care o vei presta.
Nu se mai intocmesc carnete de munca de multi ani, au fost abrogate incepand cu 1.01. 2011.

| ryade explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca nu mai exista carnete de munca fizica. Insa am inteles ca s-au trecut in mediul virtual. Deci cum verific daca angajatorul mi-a platit asigurarile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ryade):

Exista REVISAL (Registrul general de evidenta a salariatilor) in format pe hartie si electronic la angajator si la ITM.
Poti verifica daca esti asigurata de sanatate aici:
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
De asemenea poti cere relatii de la ITM, sa vezi daca a fost inregistrat acolo CIM.