| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!
Am o intrebare in legatura cu Legislatia privind Codul Muncii. Daca firma imi da concediul la inceputul lui septembrie dar eu am peste 10 zile de concediu de odihna as putea sa mi-l iau eu mai repede.Din moment ce am zile de concediu eu stiu ca pot sa-l iau cand vreau eu.
Va rog mult un raspuns serios.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de odihna se programeaza la intelegerea salariatului cu angajatorul, nu se poate lua doar cand vrea angajatul. Daca pleci mai repede, fara acordul angajatorului, poti fi sanctionat disciplinar pentru absente nemotivate, inclusiv cu desfacerea contractului individual de munca.