| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Bună seara TPU, am o întrebare legate de transferurile de la liceu. Eu a trebuit să bag o fișă de transfer pe 16 august (de atunci mi-a spus secretara că se fac transferurile) și trebuie să aștept până în ultima săptămână de vacanța, adică perioda 3-11 septembrie.
Întrebarea mea e următoarea; dacă nu mă acceptă aici, tot în acea perioadă de o săptămână mă mai pot duce și la alte școli să bag fișe de transfer?
Sau mai bine zis, pot băga mai multe fișe de transfer la mai multe licee? Și cel mai important, în ce perioadă pot face asta. Mai o pot face în ultima săptămână de vacanță?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal poti depune cerere de transfer pana la inceperea anului scolar, dar este bine s-o depui pana la inceputul lunii septembrie deoarece cererea se discuta in primul sedinta a CA al liceului si prima sedinta este la inceputul lunii septembrie.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă bag cereri la mai multe licee, și mă acceptă mai multe, atunci ce pot face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Te duci la liceul unde vrei tu.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Și la celelalte licee mă duc și le zic că anulez cererea pentru tranfer? Chiar dacă am fost acceptat la mai multe? Mă duc să le anulez pe celelalte și rămân doar la liceul care vreau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Trebuie sa le spui ca renunti la transfer, ca sa nu mai ceara actele de la actualul liceu.

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Eu nu prea știu cum e cu transferurile de la un liceu la altul, și de aceea.
Și încă o ultimă întrbare, dacă e să mă duc la alte licee să mă transfer, depun câte o cerere la fiecare liceu, după care aleg un liceu la care am fost admis, și mă duc să anulez cererile la celelalte, și tocmai după mă trebuie să aduc actele actualului liceu?
Sau când trebuiesc duse actelele actualului liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Nu tu trebuie sa duci actele. Liceul care ti-a aprobat transferul si la care vrei si tu sa mergi iti va solicita actele de la actualul liceu, imediat dupa finalizarea transferului si reusita la examenele de diferenta (daca schimbi transferul), conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 160. După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare. Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării. Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient."

| Petre_Dragos_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Deci când mă duc să mă înscriu la alt liceu, nu mă duc cu nicio foaie de la actualul liceu, ci doar după ce îmi aprobă transferul mă duc să iau foile de la actulul liceu, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petre_Dragos_1998):

Tu chiar nu intelegi? Ti-am spus si ti-am citat si prevederea din regulament. Ce nu intelegi?