| Luana_2826 a întrebat:

Buna seara tuturor! Am fost premiata cu o excursie in Europa, in urma unui concurs.Care sunt actele necesare pentru. a trece granita? Precizez ca vom fi insotiti de mai mult supraveghetori.Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minora ai nevoie de o declaratie autentica data de ambii parinti, in fata unui notar public, prin care acestia sunt de acord sa pleci in strainatate si indica un insotitor major(unul din supraveghetori) si ai nevoie de un act de identitate(cartea de identitate ori pasaport). Numai bine!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danny_7173 a răspuns:

Cu buletinul daca ai pewste 14 ani daca nu cu passaportul

| perro12 a răspuns:

Iti trebuie pasaport sau buletin(daca calatoresti in U. E.) si la politie se poate completa un formular prin care parinti sunt de acord ca tu sa calatoresti singura pentru studii(nu stiu exact cum e in Romania, dar in spania asa se face). Se mai poate ca parinti tai sa imputerniceasca un supraveghetor pentru a te putea trece peste granita.
Cel mai bine este sa mearga parinti tai la politie si sa intrebe sau pot intreba supraveghetori(ei ar trebui sa stie)
Presupun ca esti minora, nu?

HF

| Luana_2826 explică:

Da, sunt minora.