| LucaTimotei a întrebat:

Cativa refugiati din Ucraina, mame cu copii minori, nu pot trece granita deoarece li se spune ca nu au actele necesare pentru copii. Copiii au doar certificatul de nastere. Ce acte le-ar mai trebui ca sa poata sa treaca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot trece granita in Romania din cauza granicerilor romani?
Ma mira acest fapt, pana acum au trecut si cu certificatul de nastere, bineinteles cei care nu inca act de identitate conform legii ucrainene.
Probabil este vorba de cei care trebuiau sa aiba act de identitate.
In orice caz noi n-avem ce face. Eventual ar trebui sa se adreseze autoritatilor ucrainene sau Ambasadei Ucrainei din Romania.