| emy a întrebat:

Buna seara! va rog din suflet sa ma ajutati! De 5 ani de zile, am o prietena foarte buna care, atunci cand eu am avut probleme, intotdeauna a avut o vb. buna pentru mine, a stiut sa ma faca sa ma simt bine.Acum,cand am vb cu ea la telefon(cateva saptamani nu am putut sa vb. cu ea, deoarece a fost la Cluj cu mama ei, care e foarte bolnava), mi-a spus, printre lacrimi, ca mama ei nu e bine, iar tatal ei a murit(si el, fiind foarte bolnav). Plangea in hohote, abia a putut sa vb.Cateva secunde n-am putut sa zic nimic, am inceput sa tremur. Dupa aceea, i-am spus"Hai, nu ma innebuni!", ca imi pare sincer rau, i-am spus "condoleante", sa-i dea Dumnezeu putere sa treaca peste asta, si sa se uite la emisiunea "Dansez pentru tine", caci se danseaza frumos si se va simti bine dupa aceea.Atat am putut sa-i spun, fiind foarte socata si impresionata de ceea ce mi-a spus.Acum nu stiu ce sa-i zic, cum sa o fac sa se simta mai bine, caci, in primul rand, eu nu m-am confruntat cu asemenea chestii, iar in al doilea rand, ea este o persoana crud de realista, chiar pesimista(pot sa spun), si nu primeste mai nimic.In plus, as fi vrut sa merg la ea, dar ei nu prea ii plac vizitele.Credeti-ma ca imi este foarte mila de ea, imi vine si mie sa plang acum(caci eu ma implic foarte mult in chestii de acest gen), ma simt foarte prost ca nu o pot ajuta si eu macar un pic. Ce as mai putea sa fac pentru ea? Va multumesc anticipat, si va doresc o seara placuta!

Răspuns Câştigător
| beatrice_4007 a răspuns:

Buna seara! Imi pare rau pentru ce i s-a intamplat prietenei tale.Sincere condoleante si sanatate mamei ei! Imi dau seama in ce situatie esti si ca doresti sa o ajuti dar daca ea nu vrea sa primeasca nimic si daca nu-i plac vizitele, singurul mod prin care o poti ajuta este sa o incurajezi sa mearga mai departe si sa fie puternica; sa fii alaturi de ea macar prin intermediul telefonului daca altfel nu se poate. Spune-i sa fie alaturi de mama ei, sa o ajute atat cat poate si sa se roge deoarece singurul ajutor este la Dumnezeu (el poate face minuni). Cu atat te pot ajuta eu; sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.

15 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fii acolo alaturi de ea si o ajuti cu ce poti tu, nu cu ce citesti aici. Spune-i ca ii esti alaturi indiferent ce are nevoie si incearca sa petreci cat mai mult timp langa ea. Ascult-o, las-o sa se descarce, incurajeaz-o asa cum poti tu, ca mai mult n-ai de unde. Si tine cont ca are nevoie de un sprijin, nu sa lesini pe acolo si sa aiba si grija ta. Si vezi ca nu mila ii trebuie, ci un prieten care s-o asculte si sa ii intareasca sperantele in mai bine. Fii sincer si deschis, e despre ea vorba, nu despre tine.

| Razvan a răspuns:

Fii alaturi de ea.Ai fii surprins sa vezi cat de slabi sunt si oameni care par de stanca.Doar ca marea diferenta e ca ei isi arata slabiciunile numai cand sunt siguri ca nimeni nu le va vedea, respectiv judeca. Din pacate nu ai ce sa ii faci, decat sa fii alaturi de ea.Se vede ca tii mult la ea si ea e destul de incercata de viata si are nevoie de un sprijin care mai mult ca sigur in va gasi in tinehappy

| gabriela a răspuns:

Ai scris prea lung.nu o sa citeasca nimeni. Eu cel putin nu am rabdare. Scuze!

| pyma a răspuns:

Pt. Gabriela: daca ti-e lene sa citesti, nu mai posta nimic, nu esti obligata. In cazul asta chiar nu aveai de ce sa-i reprosezi ca a scris prea mult, in primul rand pentru ca e o rugaminte a unei persoane care are nevoie sfaturi, si nu critici, si in al doilea rand pentru ca dureaza un minut sa citesti postarea, nu mai mult. Si-ti mai ceri si scuze...
Cat despre tine, Cristy, cred ca ar trebui sa o suni si sa o intrebi daca te poti duce la ea, sa fii alaturi de ea si sa o ajuti ca tot ce are nevoie. Daca refuza, insista putin, dar daca observi ca e vehementa, atunci intreab-o daca poti face ceva pentru. ea, daca are nevoie de bani, lucruri, nu stiu...nici eu nu m-am confruntat cu o asemenea situatie, nu in viata de adult cel putin, dar e foarte dureros sa treci prin asa ceva. Imi pare sincer rau.

| dulcik a răspuns:

Ce ai putea sa faci e sa fi alaturi de ea si sa o incurajezi pentru ca are nevoie in astfel de momente

| emy explică:

Va multumesc frumos!
@Gabrela:nu esti obligata nici sa citesti(daca nu ai rabdare) si nici sa raspunzi.Fiecare procedeaza asa cum crede de cuviinta.
pyma:multumesc mult!

| emy explică:

Va multumesc mult inca o data! Mi-ati fost de mare folos.Va pup si va doresc toate cele bune!

| Ana a răspuns:

Eu am avut rabdare, pai nu stiu daca ai putea cumva sa o ajuti, decat sa o mai suni din cand in cand sa o intrebi cum se mai simte, sa vada ca esti alaturi de ea.

| Vallutza a răspuns:

Chiar daca nu ii plac vizitele, ar trebui sa ii fii alaturi in asemenea momente, sunt clipe foarte grele pentru ea si cu sigurantza are nevoie de sprijin de la toti doar asa v-a putea trece mai usor peste asta...at trebui sa iti ceri scuze fata de ea daca i-ai gresit reodata, nu neaparat acum.Doar in aceste momente ea isi v-a da seama cine ii este prieten cu adevarat si cine nu. happy

| JennyBerry a răspuns:

In primul rand, cere-ti scuze de la prietena ta si determin-o sa inteleaga ca lumea nu se sfarseste. Oamenii mor, de toate varstele. Azi esti, mainu nu. Si nu ai cum sa prezici. Te gandesti "daca ma va lovi o masina si toate visurile mele vor fi decimate" gandesti asa azi, ca maine cand v-a da o masina peste tine"Doamne fereste!" nu vei mai fii in viata ca sa gandesti ceva. Unii iau totul pe gratis, altii se bucura de orice moment, oamenii sunt cruzi si rai. Nu au constiinta, sunt pur si simplu rai. Nu-i asa ca ti se lumineaza sufletul cand auzi un multumesc? sau scuzati-ma sau va rog frumos. dar se intuneca in loc pentru ca bunul simt e incarcat cu particule de reeducare in regres.
Stiu ca suna banal dar mergi impreuna cu prietena ta in parc, la mall, cumpara-i ceva de fata cu ea, ai grija de ea si sa nu-i dai impresia ca iti este foarte mila de ea pentru ca asta nu te va transforma pe tine in eroina. Nici nu-mi pot imagina prin ce trece si nici tu. Fii alaturi de ea la suferinta si la bucurie. Va trece si peste asta, timpul vindeca ranile, mai greu dar le vindeca.
Ce voi urma sa-ti spun in continuare e irelevant, dar, acum cativa ani, cainele meu a murit.Am suferit doua saptamani si seara ma rugam la Dumnezeu sa aiba grija de el. Eram furioasa ca mi l-a luat dar ma consolam cu faptul ca el e bine si ca intr-o zi il voi revedea. Nu indraznesc vreo comparatie ilara si inutila intre prietena ta si problemele ei si cainele meu.
Ce trist...

| claum01 a răspuns:

Ok.Am citit despre problema ta si vreau sa iti spun ca tot ceea ce poti face acum este sa ii fi alaturi, sa o linistesti mereu, crede-ma in momentul asta are nevoie de un umar pe care sa planga.Viata e mereu grea iar Dumnezeu ne pune mereu la incercare.Ca sa fi fericit trebuie sa treci prin multe... rogate pentru binele mamei sale si o sa vezi ca Dumnezeu o va ajuta si se va face bine.

| lilboutique a răspuns:

Nu stiu, cel mai bine vorbeste cu ea si explica-i ca tu esti alaturi de ea chiar daca nu ii spui nimic sau chiar daca nu o ajuti cu nimic, in caz ca nu are nevoie de ajutorul tau. Este bine sa stie ca se poate baza pe tine. Dar cred ca in momente ca acestea este bine sa fie singura, insa este bine si sa stie ca are prietenii alaturi. Deci ma repet, spune-i ca esti alaturi de ea cu sufletul si ca se poate baza pe tine daca are nevoie de ceva, spune-i asta pentru a nu se simti singura.happy

| Glamour612 a răspuns:

Bunahee heein primul rand intelegeo si pe ea ca ii e greu acum si nu prea are chef de nimic. Dar cand vine acolo ia-o pe afaralove struckradeti mult chemati mai multi prieteni imbratisati-o, pupati-o(mai ales baietiilaughing)si duceti-va la un suc.Gasestei un iubit care sa o placa mult si sa o iubeasca.sa ii fie aproape si sa nu se simta singura. Iar acum la telefon poti sa ii spui sa se calmeze si ca tatalui ei nu i-ar placea sa o vada trista. Zi ca o vede si ca e ingerul ei si o sa aiba grija de ea orice ar fi.IMPORTANT! Nu uita sa fi mereu alaturi de ea!:*:*

| alemao a răspuns:

Incearca sa o incurajezi, ca sa poata sa treaca peste acest moment...incearca sa ii spui niste amintiri placute, ceva care sai ia gandu de la mama ei...
P. S: gabriela nu fi asa sigura...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca esti o prietena buna nu inseamna ca trebuie sa o ajuti.Prin simplu fapt ca esti langa ea si la bine si la greu e destul! Si daca ai spus ca e realista si nu-i plac vizitele, decat sa o enervezi si sa va certati mai bine nu o presa si las-o sa ia aer o vreme! Poate dupa o perioada de timp se va simti mai bine!