| leogeorgiana a întrebat:

Buna Seara.Va rog frumos sa ma ajutati in legatura cu cambia si biletul la ordin.Nu prea am inteles diferenta intre ele.Va rog da-ti -mi niste exemple si cateva informatii, insa nu in termeni economici.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.58/1934 privind cambia si biletul la ordin, in principal ce trebuie sa cuprinda fiecare si o sa te lamuresti. In principal deosebirea este data de faptul ca, in cambie, poate exista o alta persoana care trebuie sa plateasca (trasul) decat emitentul cambiei (tragatorul) iar la biletul la ordin emitentul este cel care se obliga sa plateasca. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.anunturi-romania.ro/......-garantie/
Pa, pa.