| Andrei2072 a întrebat:

Va rog frumos sa ma educati si pe mine in legatura cu cateva aspecte.

Acum vreo 2 ani(cand aveam 16 ani, acum am 18) am fost surpins conducand fara permis pe un drum public de la iesirea din sat,un drum pietruit,nefrecventat de masini, eram cu tatal meu care mi-a incredintat volanul, scopul nostru era de a ne uita la o parcela de pamant, am avut de "condus" doar drum drept vreo 200 de metri.
Ni s-au intocmit dosare penale mie pentru conducere fara permis si lui pentru incredintare.
Acum aproape o luna am primit rechizitoriul,intrebarile mele sunt:

-Cam in cat timp vom fi chemati la instanta pentru judecare?

-Tatal meu are dreptul de a conduce avand in vedere ca nu i s-a anulat permisul si i s-a comunicat ca nu ar avea voie?

-Care sunt pedepsele la care ne putem astepta? Avand in vedere ca ne regretam fapta si ca ni s-au luat caracterizari de la scoala si respectiv de la munca?

-Ar trebui sa ne recunoastem formal faptele printr-un acord de recunoastere? Am auzit ca nu se poate face apel la sentinta instantei.

-Avand in vedere ca masurile educative neprivative de libertate nu sunt considerate condamnari si nu atrag interdictii voi mai putea da de permis sau sa intru la politie?

-Cum este faza cu cazierul? Aparent faptele comise in timpul minoratului nu apar pe certificatul de cazier si se prescriu dupa un an de la executarea masurii educative,voi putea sa intru la politie,jandarmi, armata, etc dupa un an?

-Daca nu voi putea da de permis dupa decizia instantei ar trebui sa dau de acum? Mi se va anula? Am voie macar?

-Faptul ca mi se poate anula dreptul de a conduce nu reprezinta o pedeapsa complementara? Sau accesorie? Si avand in vedere ca fata de minori nu se pot dispune pedepse cum se actioneaza?

-Anul trecut m-am transferat de la profilul de mecanica la cel de filologie-romana si media generala mi-a urcat de la 6 aproape 7 la 9.02, poate instanta sa aprecieze ca m-am "indreptat"?

-Sunt modalitati prin care sa putem scapa fara caziere?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se stie, probabil in cca 3-6 luni.
2.In cazul tatalui nu se anuleaza permisul de conducere, doar se poate suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile.
3.Cred ca pedeapsa va fi pentru tata amenda penala iar tu o masura educativa neprivativa de libertate, posibil un stagiul de formare civică.
4.Ar fi trebuit incheiat acordul de recunoastere a vinovatiei in perioada urmaririi penale si scapati mult mai repede. Este indicat un asemenea acord, se reduce pedeapsa cu o treime.
5.Vei putea obtine permisul de conducere dupa ce vei executa masura educativa. De asemenea vei putea intra si in politie.
6.Masura educativa dispusa apare in cazierul judiciar dar se scoate dupa 1 an de la executare.
7. Daca vei fi condamnat atunci permisul de conducere poate fi anulat, asa ca nu prea are rost sa-l obtii acum.
8.Nu ti se anuleaza nici un drept de a conduce, avand in vedere ca tu nu ai acest drept si nu l-ai avut nici pana acum.
9.Instanta va lua in considerare mai multe elemente in luarea masurii educative, inclusiv il poate lua si pe cel al obtinerii unor rezultate mai bune la invatatura.
10.Singura modalitate este sa nu fiti condamnati.

| Andrei2072 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspunsuri!
La 5. -deci dupa ce execut masura educativa si nu la un an de la executarea ei?
Si la 1:-pot face ceva acum sa "accelerez" judecata si sa pot semna accordul de recunoastere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei2072):

Legislatia rutiera actuala nu prevede un termen pentru obtinerea permisului dupa ce ai executat masura educativa, doar pentru condamnari cu amenda si inchisoarea.
Se poate depune o cerere pentru a fi judecat mai repede, nu stiu daca o sa fie si acceptat.
Si o intrebare: de ce nu ai incheiat acordul de recunoastere a vinovatiei in cadrul urmaririi penale?

| Andrei2072 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știam pe atunci de așa ceva, și în plus șeful de post a spus că procurorul poate să dea NUP, dar dacă am cazierul de la fapta asta voi putea să mă înscriu la școala de șoferi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei2072):

Ti-am spus ca dupa 1 an de la executarea masurii educative condamnarea va fi stearsa din cazierul judiciar.
Si ceva in plus: instanta poate clasa dosarul penal, avand in vedere faptul ca a fost o infractiune foarte usoara, cu un pericol social foarte mic.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam dese problemele tale, ia-ți un avocat - costă dar așa e cu domnia și prostia, se plătesc

| Dishka a răspuns:

Va vor cauta când au timp cel mai probabil, nu exista un termen anime. In mod clar vei avea restricție de a putea da de permis. Nu știu exact pe ce perioada, știam de 5 ani, dar depinde de judecată.
Despre tatăl tău, nu știu ce sa zic, probabil ii vor suspenda permisul de conducere, ori amenda, ori ambele și ii vor da puncte de penalizare.
Nu văd cu ce ar ajuta notele de la scoala, probabil ajuta, dar nu îndeajuns de mult încât sa treacă cu vederea.
Despre cazier nu știu ce sa zic, vei vedea la locul faptei, însă fii sigur ca nu se va termina totul doar la o prima ședința, va vor chema de mai multe ori.