| Magda7999 a întrebat:

Bună seara. Va rog sa răspundeți la întrebare mea. Treaba sta in felul următor.
M-am angajat la o firma din data de 11. 02. 2022 la care am lucrat până in data de 08.04. 2022. Dupa o săptămână m-am angajat în alta parte, mai exact din data de 18.04. 2022 unde lucrez si in prezent. Pe parcurs am rămas însărcinată, acum am 21 de săptămâni de sarcina. Trebuie sa intru in risc maternal săptămâna asta. Întrebarea ma este voi lua prenatal, riscul maternal se pune la vechime? Mulțumesc pentru răspunsuri.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa ai dreptul la concedii medicale, atat pentru risc maternal (daca indeplinesti si celelalte conditii), cat si pentru concediul de maternitate, prenatal si postnatal (de lauzie).
Si concediul de risc maternal intra la vechime.