| anca2929 a întrebat:

Voiam sa va intreb daca angajatorul meu imi poate retine banii ce mi s-ar cuveni pe 2 saptamani lucrate? Mi-am prezentat demisia dar in temeiul art 81(8) intrucat nu am mai putut tolera atitudinea angajatorului si anume: neresprectarea liberelor legle si a celor de repaus saptamanal, concediul de odihna, montarea camerelor si a microfoanelor astfel incat a devenit imposibil sa poti lucra, depasirea atributiilor de serviciu(trebuia sa confectionam margele si sa incasam o manopera- noi nu primeam nimic din acea manopera incasata de la clienti, desi functia noastra era era de Consilieri Vanzari si acei bani erau luati efectiv fara temei fiscal), completam registrul de prezenta fals... spuneam ca venim la serviciu la ore la care de fapt nu eram-trebuia sa apara ca ne da cele 2 libere legate, spalam geamurile urcandu ne pe ultima treapta de la scara pentru ca ne impunea sa le stergem cu mana pentru a nu ramane urme(exista ustensile speciale in acest sens dar nu i pasa ca ne puteam oricand accidenta) si foarte multe umilinte. Cand te angajezi te anunta dupa 2 saptamani ca banii ii iei la final de luna pentru primele 2 saptamani lucrate intrucat doreste sa aiba garantie 2 saptamani. Cum as putea proceda daca nu imi da banii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajatorul este obligat sa te plateasca pentru perioada lucrata. Daca nu te plateste ii poti face reclamatie la ITM si apoi, daca asa nu se rezolva, il poti actiona in judecata si precis vei obtine plata.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara, va multumesc frumos pentru raspuns!

1 răspuns: