| OvyBluRay a întrebat:

Buna seara, vreau sa stiu daca pot sa plec in strainatate cu o persoana incredintata de pariti mei stiu tot ce trebuie acte etc,, dar am o problema luna care vine plec si am sa stau pe acolo vreo 5-7 luni dar peste 4 luni adica in februarie fac 18 ani o sa-i implinesc acolo in strainatate ce o sa se intample ca buletinul nu o sa mai fie valabil pot sa mai intorc acasa ce probleme poate sa apara vreau sa aflu mai multe detalii in ce situatie sunt, trebuie cumva sa ma intorc acasa pana sa fac 18 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa poti veni cu CI expirata, va trebui sa obtii un titlu de calatorie de la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara unde mergi, acesta este valabil doar pentru intoarcerea in Romania.

| mgtow a răspuns:

Ca sa pleci cu o persoana straina parintii tai trebuie sa faca o imputernicire, sa ai buletinu la tine si bani de drum. Daca expira buletinul tau in strainatate trebuie sa mergi la consulat sa ceri un act de intoarcere in Romania pentru ca buletinul se face intro luna.

| mihai69 a răspuns:

Dacă pleci într-o țară UE, practic n-o să ai nicio problemă dacă nu vei fi oprit de organele abilitate și legitimat (lucru care se întâmplă foarte rar pe acolo, mai ales dacă nu umbli prin locuri rău famate). Poți intra în țară și cu CI expirat, dar (evident) va trebui să mergi imediat la poliție să-ți facă altul.
Dacă ești într-o țară unde ai nevoie de pașaport ca să intri / ieși, nu contează dacă ai CI expirat. Pașaportul valabil e un act de identitate suficient.
Ar mai fi o variantă - să te duci la Evidența Populației și să le spui povestea de mai sus - poate îți pot reînnoi actul ceva mai din timp (înainte să pleci). Nu strică să întrebi.

| Vladero a răspuns:

Poţi să te întorci în ţară fără probleme.

| OvyBluRay explică (pentru Vladero):

Ai fost in intr-o astfel de situatie, sa pleci in afara inainte de 18 ani si acolo sa implinesti 18 ani si sa iti expire buletinul normal sti ca trebuie facut altu dupa implinirea a 18 ani.