| Ggjsp2 a întrebat:

Cand implinesc 18 ani vreau sa plec de acasa si sa-mi abandonez familia complet. Ce acte trebuie sa iau? Stiu ca am nevoie de buletin si certificat de nastere, dar ce mai trebuie sa iau?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un loc de munca sa te poti intretine. Daca stii sa faci ceva.
Desi ma indoiesc de asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul, certificatul de nastere si banii castigati, ca sa poti sa-ti platesti chiria unde te muti, intretinerea si mancarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa mai iei un plan cu ce faci mai departe

| sierra1 a răspuns:

E suficient ce ți-ai propus că oricum, te intorci după o scrută perioadă de "auto-exil"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu uiți capul acasă.

| doctorandus a răspuns:

He, he, nu mai e cum fugeau parintii nostri pe vremuri. Ei puteau sili o intreprindere sa-i angajeze si ori ii bagau la camin, ori le dadeau apartament. Daca nu ai de munca, ajungi omul strazii si mananci din gunoaie.

| Freya1 a răspuns:

Sa iti găsești un loc de munca, sa strangi câteva salarii sa ai pentru chirie și utilități și după sa iei actele respective și sa pleci. Evident continuând sa ai un loc de munca pentru a te întreține.

Cam asta trebuie sa ai.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate iti trece pana atunci!
pe langa cele spuse de tine ar trebui diploma de studii,daca ai,DAR banuesc ca esti inca elev,mai bine astepti sa termini scoala si dai bacul,macar sa ai o diploma la mana!
Apoi iti trebuie bani sa ai cu te descurca, precum si un loc unde sa stai.
Eu zic sa stai de vorba cu parintii tai.Din punctde vedere legal, nu te pot obligasa te tina, dar isi vor face griji pentru tine.
Iar daca reusesti sa te stabilizezi, nu uita totusi sa le dai cate un semn din cand in cand!

| Lioana a răspuns:

Ca sa-ti pot spune ce ai nevoie trebuie sa dai mai multe detalii. Unde te duci? Unde vei locui? Din ce bani vei trai? Ai deja un loc de munca bine plătit care sa-ti permita sa platesti o chirie, facturi, mancare etc?

| Lukasssz a răspuns:

Salut, Ggjsp2! Din ce ai scris tu aici pari a fi un licean de clasa a 9/10/11 care ii se pare ca e neinteles de catre parinti si nu te invinovatesc, majoritatea dintre noi (ca sa nu zic toti) am trecut prin ceea ce treci si tu cand am fost de varsta ta. Uite eu am 19 ani si stau cu parintii chiar daca am un loc de munca cat de cat stabil. Ce crezi ca spuneam mereu cand eram inca un minor? Ca vreau sa plec de acasa,ca nu mai vreau sa aud de ai mei, singurul sfat pe care ti-l pot da este sa ai rabdare, timpul le rezolva pe toate si cand vei fi major probabil iti vei da seama ca nu vei putea renunta la familia ta, dar daca nu(desi ma indoiesc ca se va intampla asta) vei avea nevoie de buletin, certificat de nastere, un loc de munca, ceva bani stransi si de foarte mult curaj.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| DovleacTurbat a răspuns:

Din moment ce ai aceasta hotărâre în cap, presupun că nu ai o situație familială bună.
Pasul 1. Găsește și fii sigur de locul de muncă.
2. Bani de drum și mâncare pentru câteva zile/săptămâni (dacă lucrezi in afară, alege Olanda- ai plata săptămânal și sunt firme care îți decontează transportul).
3. Acte: buletinul perfect valabil, certificat de naștere (mie nu mi-a trebuit niciodată, da mă rog. dacă nu vrei sa mai iei legătura cu ai tai niciodată, ia l sa fie).
Felicitări pentru ambiție, nu va fi ușor, este o provocare. Du-o până la capăt și nu te uita înapoi.

| nukeyly a răspuns:

1. Iei tot ce ai pe fulger inainte si dai warp stargate, acte bani btc, scrie lista cu tot, fa un plan solid, sa ai o casa unde sa te muti sau poate ai cumparat-o deja, un 10.000 euro de inceput.
2. Lumea e mare si tulbure cu oameni la fel; sa ai corabie buna si vant din spate!

| 199onur7 a răspuns:

Stai liniștit bine nu te mai agita așa cine tea supărat? Ce ai pățit unde vrei sa fugi așa? Unde sa fugi tu nu vezi cum este viața asta? Unde te duci la cine fugi? Crezi ca viata este ca in filmele turcești de la canal D? Stai cuminte nimeni nu ajunge bogat daca fuge de acasă si nici prin furat sau alte meserii... muncește cinstit și ai sa reușești multe in viață cine tea rănit de vrei sa iei decizia asta de a fugi de acasă?

Top G Forever

| Ggjsp2 explică (pentru 199onur7):

Nu vorbi fara sa stii circumstantele.

| 199onur7 a răspuns (pentru Ggjsp2):

Bine

| EliLeli a răspuns:

Da la facultate si stai la camin, sau ia-ti cazare separat de ai tai pe perioada facultatii. Vezi mai apoi cum sta treaba exact. Vei reusi sa vezi lucrurile mai clar. Nu e nevoie sa faci miscarea asta atat de brusc.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Te susțin în alegerea ta. Eu am deja 18 dar sunt în a11a și nu pot pleca încă. La fel că ține am de gând să rup legăturile cu ei. Documente medicale, diplome și cam atât. Nu știu sigur ce mai trebuie dar tu să ai o discuție serioasă despre asta cu ei. S-ar putea să-ți fie necesare și alte documente.

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Adresa IP cu care te-ai logat când ai postat această întrebare.

| Toader1Andrei90 a răspuns:

Hm. nu-ti cunosc viata sau durerile ce le ai. Da as zice sa ramai langa parinti. Ca pariniti nu iti vrea nimeni binele. (acum nu stiu care-i baiu, poate sa n-aiba dreptate nici ei.)