| Maria_Ana__QTpn a întrebat:

Bună, știe careva dacă se poate călători cu buletinul expirat? Am citit ca se poate intra în România, dar vreau să fiu sigură în privința asta și totodată și cu celălalte țări

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poti calatori cu cartea de identitate expirata.
Da, poti intra in tara cu cartea de identitate expirata dupa ce esti verificat de politia de frontiera insa asta presupune sa nu mai treci alte granita decat cea a Romaniei.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania poti intra, problema este la celelalte granite.
Este bine sa obtii un titlu de calatorie, se poate obtine de la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde te afli si cu acesta te poti intoarce in Romania fara nici o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate calatori cu un act de identitate expirat!
Ai nevoie de o adeverinta speciala de la Ambasada Romaniei (sau Consulat), in tara unde esti!
Suna urgent al Ambasada Romana si mergi sa-ti dea act provizoriu de calatorie.

| carevaescu a răspuns:

Cu un act de identitate romanesc expirat poți doar părăsi țara în care te afli și intra în România. Nu poți trece de frontierele celorlalte țări in sensul intrare. Dacă ești în Schengen, planifică ți ruta în așa manieră încât să nu trebuiască să treci prin puncte frontiere.
Ca să te întorci în România mai bine ai lua avionul, preferabil cursă directă.

Dar cel mai bine te-ai consulta cu ambasada României in tara in care te afli.