Întrebare recomandată | anonima34 a întrebat:

Bună, stie cineva dacă la bursele sociale pentru studenți, cei din familii monoparentale mai sunt condiționați de venit sau nu începând de anul acesta universitar?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 199/2023 a invatamantului superior nu prevede nimic in acest sens, de altfel lasa la latitudinea unitatilor de invatamant superior adoptarea metodologiei pentru burse.
Nici Ministerul Educatiei nu a emis criteriile pentru bursele studentesti, asa ca in prezent se aplica tot vechile criterii, care conditioneaza si bursele sociale de incadrarea in venitul maxim, cu exceptia studentilor care sufera de anumite boli.

| Hyperion7 a răspuns:

Buna,conform legii, citez:
"Art.6 alin 2.
Beneficiarii burselor sociale sunt:
a) studenţii orfani de unul sau ambii părinţi, respectiv pentru care s-a dispus ca măsură de protecţie plasamentul şi care nu realizează venituri peste plafonul pentru acordarea bursei sociale;
c) studenţii a căror familie nu a realizat în cele 3 luni înainte de începerea semestrului/anului universitar un venit lunar net mediu per membru de familie mai mare decât salariul de bază minim net pe economie."
Poți să consulți legea mai in detaliu, aici
https://lege5.ro/......r-criteriu

Bafta multa!

| SingleForOne a răspuns:

Depinde și de regulile universități. În cazul meu, nu prea acceptă pe cei care au un venit din salariu, dividende, chiar și pensie... cu toate că sunt orfan de un părinte.

| anonima34 explică (pentru SingleForOne):

Dar ai idee cumva dacă se ia în calcul doar veniturile studentului la aceasta categorie de bursa sau și cele ale familiei sale?

| SingleForOne a răspuns (pentru anonima34):

Depinde de facultate ce cerințe are, dar de regulă, cred că cere peste tot "venitul pe membru de familie din locuință, până în limita de X sumă pe lună", și asta provenind din salarii, bonuri, pensii, dividende sau cumulat cu alte burse.