| SkivoRo000 a întrebat:

Buna. Pe buletin scrie ca expira in 2022 in noiembrie, iar persoana a facut 18 ani in 2021 in noiembrie,
Doar ca aceasta persoana nu l-a facut cand a trebuit adica in 2017 ca a intervenit o problemă si l-a facut in aprilie 2018. Dar pe buletin scrie ca expira in 2022 noiembrie. Se poate trece granița cu el?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate este valabila pana la data expirarii, inscrisa pe ea.
Daca expira in noiembrie 2022 atunci este valabila pana la data din noiembrie, asa ca se poate trece granita cu aceasta, nu are importanta cand a fost facuta.
Se pare ca si tu, ca si altii, crezi in prostia cu CI de 14 ani, de 18 ani, etc ori in lege nu este vorba de asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul/ cartea de identitate este valabil pana la data expirarii mentionata in buletin, indiferent de ce varsta are persoana din buletin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Actul expira cand scrie pe el ca expira.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pai da, buletinul este valabil pana in noiembrie 2022 adica anul acesta, momentan suntem in februarie deci mai este destul timp pana expiră, c am 10 luni.

| MValentin a răspuns:

Cât pasaportul/buletinul este valabil, da, nu ii Interesează pe ei cand e făcut, ci cand expira