| Username55 a întrebat:

Salutare, TPU!

In curand voi implini 18 ani (pe data de 19 iunie 2017 ), iar pe data de 26 iunie voi pleca in Olanda pentru a munci pe timpul verii. Buletinul meu expira insa pe data 19 iunie 2018 (mentionez ca a fost facut la data de 14 aprilie 2014 ).

Va exista vreo problema la semnarea contractului sau la trecerea granitei in aceasta situatie?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu vei putea trece granita cu acest buletin, va trebui sa iti faci altul in regim de urgenta. Actul cu care pleci trebuie sa fie valabil, in nici un caz expirat (caz in care practic nu exista)

| alessia5158 a răspuns:

Daca esti major si detii o carte de identitate valabila, nu vei avea nicio problema la trecerea frontierei.
Conditiile de intrare si sedere in Olanda le gasesti pe site-ul MAE :https://www.mae.ro/travel-conditions/3731

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme.

| Username55 explică (pentru Violleta2022):

Expira anul viitor, in 2018

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar nu crezi ca poti trece granita fara buletin. sau poate ai pasaport

| Username55 explică (pentru suntserios):

Am buletin si expira anul viitor in 2018...citeste cu atentie te rog

| suntserios a răspuns (pentru Username55):

My bad... atat timp cat e valabil nu ai nicio problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti trece granita in cazul in care buletinul expira. Recomandat este sa te duci sa iti faci buletinul inainte pentru a nu avea probleme.

| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Poti face buletinul cu 2 sapt inainte de a implini 18 ani sau daca il faci mai tarziu mai platesti inca o taxa de cativa lei si specifici ca vrei sa pleci in strainatate si il vei avea in cateva zile. Funda?

| Cardaucq a răspuns:

Fa-ti buletinul înainte de a împlini 18 ani cât este gratuit, dar aceasta nu are nici o legătura cu problema ta deoarece încă nu a expirat dar tot depinde cât vei sta!

| Elsakn a răspuns:

Ma poti ajuta si pe mine la mate-geo