| ionela_4985 a întrebat:

sunt cetatean roman si locuiesc in italia de 7 ani dar nu am obtinut inca citadinanta italiana si as dori impreuna cu prietenul meu si doi familiari deai lui respectiv sora si cumnatul sa facem o vacanta in america de 10 zile.intrebarea mea e cum as putea obtine viza si ce imi trebuie sau mai bine zis ce posibilitati as avea? multumesc

6 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Acum uite cum ai atras ura si dispretul oamenilor muncii cu toate studiile facute in tara, cred ca in curand ne vom sfasia intre noi mai rau ca cei care coboara din copaci.

| ionela_4985 explică:

Va rog mult, daca doriti sa ma criticati atunci nu imi sunteti de mare ajutor e normal sa mai gresesti mai ales ca eu vorbesc numai in limba italiana, si mai mult decat atat eu in 7 ani am fost in Romania de 5 ori cate 2 saptamani.Cei care nu stiu cum e sa nu comenteze prea mult pentru ca nu e vorba ca nu stiu de unde am plecat, mai ales ca eu am studiat in Romania si am o situatie buna dar mai mult decat atat imi iubesc tara chiar daca nu sunt de acord cu ce se intampla in ultimul timp.va rog sa fiti un pic mai intelegatori pentru ca nu am omorat pe nimeni si a gresi e uman.va multumesc

| Anonim a răspuns:

Ai devenit fan de-al lui Eliade Radulescu? Si el scria tot cam asa! Ba chiar Alecsandri si-a batut joc de el :
"Suzana este bela, esti chiar florelinte/ Si-a tale belete, ma scoate din minte"

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e "citadinanta" ci "cetăţenie" şi nu "doi familiari deai lui" ci "doi membri ai familiei sale".
De asemenea, şi în italiană se scrie tot cu majusculă după punct şi Italia se scrie tot cu majusculă.
Se pare că versul "Uităm nume şi limbă când fugim din România" nu este chiar atât de departe de realitate.
Cât priveşte viza, mergeţi la ambasada mai întâi (ambasada SUA, desigur) şi în funcţie de ce vă spun acolo, decideţi dacă mai luaţi legătura c-o agenţie de turism sau nu.

| dordel_2176 a răspuns:

Te rog frumos sa nu te mai intorci in Romania
Si nu mai zi ca esti romana, ca din cauza celor ca tine am ajuns rusinea Europei. In 7 ani ai si uitat limba romana rusine.

| superDezastrul a răspuns:

Salut.te duci la o agentie de turism din Italia unde esti tu si ii explici problema.si cu siguranta o sa primesti niste sfaturi care te vor ajuta.o zi placuta