| LilianaStanciu a întrebat:

Sunt clasa a IX-a, la profil mate-info.Am depus inaintea vacantei dintre semestre cerere de transfer pentru Filologie! Am fost sunata ca in vacanta dintre semestre (mai exact marti-03) sa ma duc sa dau diferentele.Acolo am fost 10 copii de clasa a 9-a.Si am dat diferente la latina (oral + scris) si la istorie(oral). Sunt sigura ca am luat nota mare la diferente, dar totusi nu mi-au acceptat transferul.Toti care au fost transferati au fost cu pile(au dat cadouri, etc).Eu ce ar trebui sa fac? Am inteles ca pot depune cerere la Inspectoratul Scolar Judetean?(Sunt din Teleorman)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face reclamatie dar nu ai mare sanse de reusita. Transferul nu este un drept fundamental ci doar unul relativ asa ca liceul, unde ai vrut sa te transferi, iti poate aproba ori nu transferul, indiferent de rezultatele la examenele de diferenta, de altfel acestea nu constituie o conditie pentru transfer, important este doar sa obtii cel putin nota 5 la fiecare materie.

| alessia5158 a răspuns:

Nu ai cum sa stii daca "transferatii" au avut sau nu pile! In schimb, poti afla media generala de la Evaluare si nota obtinuta la proba de romana a celorlalti ---daca acestea sunt mai mici sau cel putin egale cu cele obtinute de tine, atunci poti folosi notele la examenele de diferenta ca argument in sprijinul contestatiei sau reclamatiei la inspectorat.

p.s. Ca o parere personala, consider ca un profil real(indiferent specializarea)iti va aduce mai multe beneficii in viitor comparativ cu un profil uman.Cunosc prea multe cazuri a unor absolventi cu studii universitare( unul, cu doua diplome de licenta si una de master!) care au fost nevoiti sa-si puna diploma "la sertar" si sa faca cu totul altceva! Asadar, daca nu-ti doresti un viitor incert, pune-te pe treaba!--- de matematica, fizica, informatica ai nevoie in majoritatea domeniillor!

| Dorugar a răspuns (pentru alessia5158):

Fals! NU du fata pe cai gresite! Singura sansa de a avea succes in viata este profilul uman pentru ca iti permite sa inveti serios limbi straine care sunt bune pentru ca iti deschid sanse sa te angajezi in occident, sa te integrezi in acea societate si sa te simti acasa in acea societate, ijn care sunt cautate mai ales meseriile bazate pe uman, de ex medic, asistenta medicala, sora medicala. In schimb profilul Real cu Matematica si Fizica INUTILA in viata oricarui om, nu te va ajuta in viata niciodata cu nimic si risti sa ajungi inginer somer cu diploma de sters f...runtea, si ca sa inveti o meserie buna nu ai nevoie de fizici si matematici. Vezi bine tara este plina de "informaticeni" muritori de foame care ajung sa faca munci necalificate pentru a supravietuii!