Întrebare recomandată | andrei19800808 a întrebat:

Sunt divortata de fostul sot si am un copil minor in intretinere, i s-a stabilit o pensie de 164 lei in 2009 as vrea sa stiu daca pot sa cer in instanta majorarea acesteia

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa ceri majorarea, daca stii ca sotul are venituri nete mai mari acum decat in 2009 si nu are alte persoane in intretinere.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Poti.In functie de salariul fostului sot ti se va mari pensia alimentara.Dar daca dovedeste ca nu lucreaza nu vei primi nici o majorare.

| capdeporc2 a răspuns (pentru darrio2007):

[url=http://topg.org/Metin2] Metin2 Server [/url] Private Server

| BiuL a răspuns:

Ai dreptul sa ceri, dar asta nu inseamna ca o vei si primi. depinde daca i-au crescut lui veniturile sau nu.

| Zenithf a răspuns:

Poate ar fi mai bine sa discuti cu fostul tau sot chestiunea asta, daca il intereseaza copilul lui atunci puteti ajuge la o intelegere fara sa aruncati banii aiurea prin salile de tribunale.

| vali1985 a răspuns:

Da.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti cere actualizarea pensiei in raport cu salariul actual, daca intre timp salariul acestuia a crescut.

| TheAce a răspuns:

Pensia alimentara tine strict de veniturile salariale ale celuilalt parinte, in general 1/8 din valoarea neta a salariului tatalui, in acest caz, uneori chiar 1/4 din venitul net. Daca din 2009 i-au crescut veniturile, nu are alte persoane in intretinere iar tu nu te-ai recasatorit atunci poti cere in instanta marerea pensiei alimentare. Trebuie insa sa iei in calcul si faptul ca daca pierzi vei avea de platit niste cheltuieli de judecata ce se pot ridica la cateva mii de euro. Mult succes
!

| laurentiu80 a răspuns:

I-ai facut un plod si acum il scurgi de bani. Materialisto!

| Angelsergiuboy a răspuns:

Daca salariul fostului tau sot a crescut din 2009 si pensia alimentara va creste

| The1smartiest a răspuns:

Teoretic poti, chiar si practic doar sa o faci, insa nu obtii nici o majorare daca ex-sotul tau nu are bunavointa sa o faca, legea e lege doar pe hartie, in practica pierzi timp, bani, nervi, energie..sau poate ai norocul ca el sa binevoiasca sa se gandeasca la copii mai mult..succes!