| Bla1990 a întrebat:

Cand doi parinti se despart, cum se hotaraste la cine ramane copilul si cine plateste pensie alimentara? Adica, cam care ar fi criteriile?

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Uite tot ce trebuie sa stii http://www.avocatnet.ro/......ulile.html

| KoNeTi a răspuns:

Pai custodia pruncului o hotaraste tribunalul iar pensia alimentara este platita de parintele indepartat. Daca mama de exemplu are dovezi ca tata e "incompetent" sa aiba grija de copil, tribunalul ia decizia ca atare.

| Emilian_Gavrila_1981 a răspuns:

Conform codului civil nou, „custodia", adica autoritatea parinteasca, se exercita in comun de ambii parinti dar instanta va stabili locuinta minorilor la unul din parinti.

Instanta va stabili locuinta minorilor avand in vedere interesul superior al copilului la parintele care are capacitatea de a le oferi tot ce au nevoie.

In cazul acesta, tatal are un avantaj pentru ca are un venit permanent si ar putea sa isi inchirieze un apartament.

Mama totusi este de obicei favorizata de instanta, totusi trebuie sa dovedeasca ca are venituri cu care sa sustina copii.

Daca totusi parintii se inteleg, pot divorta la notar si pot stabili ei tot ce vor.