| frankanonim29 a întrebat:

Daca copilul sta a unul din parinti,iar judecatoria a decis sa plateasca pensie alimentara celalat parinte, pensia alimentara se plateste de cand sa depus dosarul sau de cand sa pronuntat decizia.
se poate dovedii cu chitante ca sa ajutat la cresterea copilului in toata perioada judecatii, chitantele ne avand specificatie ca au fost pentru ajutor copil?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obligatia de intretinere (pensia alimentara) este datorata de la nasterea copilului.
Daca nu s-a platit pana la actionarea in judecata este datorata pe cel mult 3 ani anteriori depunerii cererii de chemare in judecata sau chiar pe intreaga perioada de la nastere in cazul ca intarzierea depunerii actiunii este din vina parintelui obligat.
Sigur ca parintele actionat pentru obligatia de intretinere poate dovedi ca si-a indeplinit obligatia ai anterior depunerii cererii, caz in care nu va fi obligat pe perioada anterioara, daca a platit cel putin suma la care va fi obligat sau va fi obligat la diferenta dintre ce va fi obligat si ce a platit, daca a platit mai putin.