| Iulian_Geani_1998 a întrebat:

Sunt martor pentru un prieten care si-a luat bataie de la un controlor de tren si am primit o citatie de la politie sa ma prezint la ei dar eu sunt plecat din tara ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei poti sa le comunici ca nu te poti prezenta pana la data de., fiind plecat din tara. De asemenea le poate comunica asta prietenul tau, pentru care esti martor. In asemenea cazuri nu se intampla nimic, mandat de aducere se poate emite doar pentru cei din tara si numai daca cel in favoarea caruia depune marturie ar insista in aducerea martorului.

1 răspuns:
| AlexAlex69 a răspuns:

Poti fi adus cu mandat de aducere in tara pentru a da declaratii. Esti martor la o infractiune - vatamare corporala. In cazul neprezentarii poti sa te alegi cu dosar + amenda.