| Mary1993 a întrebat:

Buna! Tatăl meu a decedat, maine se face o luna. Mama e la spital bolnava. Întrebare e in felul următor :Tata avea pensia privata, din cate am înțeles se împarte la moștenitori in contul de pensie privata pilonu 2 la fiecare moștenitor, deci nu se primește cash pana nu intram noi in pensie(peste +30 de anilaughing ).
Mama nu are pensia privata pilonul 2. Nu ar putea mama sa moștenească acea pensie, dacă am renunta noi la "moștenire" (pensia privata)?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate renunta numai la o parte din mostenire.
Daca vreti ca pensia sa revina mamei atunci veti face partajul si in partea ei va fi trecuta pensia privata.
Daca spuneti notarului public ce vreti acesta stie cum sa redacteze certificatul de mostenitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pensia privată are lege. Se va aplica acea lege.

| Yuoia a răspuns:

Mai bine mergi la Casa de pensii si intrebi. Ca s-au tot schimbat conditiile.

| Anonimul151 a răspuns:

Pensia privată, după cum stiu eu, se dă urmașilor.

Spre exemplu dacă părinții au pensie privată le va rămâne copiilor.

După decesul părinților, copii pot solicita acea sumă de bani.

De ce să nu se poată primi cash?

Ar fi absurd să primească acea sumă copii doar ce intră ei în pensie.

Documentează-te mai bine, la banca/ agenție unde e această pensie privată și te vor lamuri. Caută și tu bazele legale și vezi dacă se potrivesc cu ce zic cei de acolo.