| ines a întrebat:

Problema e a prietenei fratelui meu ea e an varstra de 17 ani are tatal decedat si primeste pensie de urmas.De cand s-a mutat la fratele meu mama sa refuza sa-i mai dea pensia are dreptul sa faca asa ceva? Totusi fica sa nu mai locueste la dansa. Ea urmeaza cursurile scolare. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mama incaseaza pensia de urmas si pentru fiica, fiind reprezentantul legal al acesteia(fiica fiind inca minora) dar nu are dreptul sa o retina, daca fiica nu mai locuieste cu ea. Aceasta ar trebui sa discute cu mama sa si sa incerce o rezolvare amiabila a problemei. Daca nu poate rezolva pe cale amiabila mai exista doar solutia actionarii in judecata pentru obtinerea banilor. Nu as opta pentru aceasta solutie, o intelegere este mai buna. Numai bine!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspuns pentru anonim
Trebuia sa pui intrebarea separat, nu stiu cati utilizatori o vor vedea aici. Sunt jurist si am lucrat intr-o banca, asa ca pot sa-ti spun ca trebuie sa te adresezi la fiecare banca si societate de asigurare cu o cerere(daca printre actele ramase de la parintele decedat nu gasesti cerificate de depozit, extrase de cont si contracte de asigurari ori chitante de depunere a banilor in depozite ori conturi curente si de plata a ratelor la asigurare). trebuie sa anexezi copii de pe actul de nastere, de identitate si certificatul de calitate de mostenitor. Succes si numai bine!

| KeepCalm a răspuns:

Are dreptul sa faca orice deoarece fata nu a implinit 18 ani. O prietena de-a mea a hotarat impreuna cu mama ei ca acei bani sa nu ii primeasca doar dupa casatoriehappy
Funda te rog?

| camelya_1945 a răspuns:

Avand in vedere ca este minora, pensia aceasta de urmas este pe numele mamei, deci nu prea poate sa faca nimic deocamdata decat la inceputul anului scolar cand trebuie sa duca adeverinta de la scoala sa nu o mai duca si asa ii sisteaza pensia, nu o mai ia nici ea nici mama ei dar nu este indicat acest lucru. Sa astepte sa implineasca 18 ani si dupa sa se adreseze casei de pensii din localitatea respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INTREBARE: as dori (pe baza legala dar si pe baza experientei voastre practice) sa imi raspundeti cum trebuie sa procedez practic, pe etape si cu ce documente (in afara de certificatul care atesta ca sunt mostenitor) pentru a descoperi daca parintele decedat are/avea conturi curente sau depozite la termen sau asigurari la banci sau societati de asigurare!?
multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc mult
asa am incercat sa scriu intrebare separata, la rubrica potrivita si nu functioneaza de 2 zile