| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Știe cineva ce se poate întâmpla dacă ai credit la banca (in jur de3000 lei) și încetezi sa mai plătești? Nu mai locuiesc în Romania de un an de zile și nu dețin absolut nimic pe numele meu in Romania(casă nu, mașină nu).

Răspuns Câştigător
| pufulescu0o a răspuns:

Stiu faza de pe vremea creditelor " doar cu buletinul". Depinde de încăpățânarea băncii in a te găsi si executa silit, asta e posibil in unele state europene. Dar suma de 3000 este foarte mica, nu cred ca vor face tam tam pentru asa ceva.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intr un an de zile in afara nu ai reușit să faci un nenorocit de 3000 lei sa plătești creditul?

| Efteme_Georgiana_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Tu crezi că înafara umblă câinii cu covrigi in coadă nu? Super

| suntserios a răspuns (pentru Efteme_Georgiana_1996):

Atunci care a mai fost scopul plecării?

| anonim3248 a răspuns (pentru Efteme_Georgiana_1996):

Credit de 5000 lei în 2004 - plătit în 2022 cam 8000 lei, deci după 18 ani și executare silită 16 ani a fost plătit creditul ăsta.

| relian a răspuns (pentru Efteme_Georgiana_1996):

In RO sda umbla ciini cu covrigi in coada laughing mama mama ce as minca si eu ceva covrigi laughing taci ca mi-ai facut pofta.Cind am fost acolo zilnic numa covrigi am mincat, de aia buni si f buni.
Pe afara nu gasesti nicaeri covrigi cum is in RO.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce sa se intample, datoria ajunge la o firma de recuperari, care va bombarda domiciliul din contract, si eventualii giranti, cu solicitari/amenintari.
Se poate ajunge la popriri, atat din conturile tale, dar mai ales din eventualele venituri din tara.
Bonus, vei fi pe lista neagra la biroul de credite, care posibil sa functioneze pe tot teritoriul UE, deci nu vei mai putea sa-ti iei BMW pe leasing in Belgia, de exemplu.

| relian a răspuns:

Daca esti om cinstit o sa platesti banii aia, daca nu platesti, aia inseamna ca esti o hahalera laughing dar e bine de stiut, sa te ocoleasca lumea, pentru ca nu esti o persoana de incredere.
Asta e valabil la orice, in general nu esti o persoana normala, ai aratat deja ce fel gindesti ce om esti.

Daca si pe acolo pe unde esti, la fel incerci sa faci, bine nu te prea vad.
Mai si postezi laughing sa arati ce om cinstit esti laughing

| relian a răspuns:

Daca pleci din tara si nu ai nimic in RO casa, masina, valori, atunci nu au aia ce sa iti faca.
Or sa vina pe la adresa unde ai locuit, iti trimit scrisori sa platesti, te someaza, adica cauta sa te sperie, dar is doara vorbe in vint.

Sint altii care au sume mult mai mari decat ce arati tu, nu le-au platit niciodata.
Am spus ca nu esti om cinstit, asta asa este, stiu si altii care au facut la fel, la fel am spus si alora laughing

Pe de alta parte banca trebuia sa dea imprumuturi nu asa oricui, nu oricum, ca urmare e si vina lor ca au acordat imprumuturi asa fara nici o garantie, ori fara sa cunoasca persoanele.

Mai ales daca nu ai nici o istorie de credit, cum sa iti dau bani, nu-ti dau laughing dar sistemul bancar in RO e slab, merg si ei pe lasa ca o fi bine, o sa plateasca omu.

Stiu persoana care are de platit, mult mai mult decat arati tu, a plecat in Italia, munceste acolo legal, na venit nimeni dupa el, nu la cauta nimeni acolo.
Ma refer ca nu vine nimeni dupa tine in alta tara, chair daca esti in UE

Asa ca poti sa stai linistita, ce poate banca sa faca e sa te dea in judecata, dar pentru 3 mii de lei nu merita, asa ca o sa paseze dosarul tau unor firme de astea recuperatoare, alea o sa iti trimita acasa tot felul de scrisori, amenintari laughing pistol cu apa, nu-i bagi in sama, pentru ca nu ei tiau dat tie banii.
Ba chair poti sa-i iei si la rost, asta daca e sa te sune, desi nu o sa o faca.
Cam asa sta situatia, doar banca respectiva te poate da in judecata, dar cum am spus pentru bani aia nu se complica.

Dar cinstita sigur nu esti laughing cand tia trebuit si te-a durut, ai aplelat la aia, acu ca ai ocazia sa dispari din RO dai incolo, nu mai ai nevoie de ei.
Acu fiecare cu cel doare, fa ce crezi, ce stii, eu ti-am spus ce se intampla, am vecin acolo in RO despre care am spus mai sus, ala are mii sau daca nu zece sau 20 de mii euro laughing si nu la cautat nimeni.Iau venti scrisori de astea ce am spus, el si a vazut de treaba, la un mom dat nu iau mai trimis nimci, s-au lasat aia pagubasi laughing

Dar si respectivul e asa cum zic, nu-i om serios, sau cinstit.Bine ca nici bancile nor fi, dar macar tiau spus de la inceput ce iti da, ce dai inapoi etc.
Tu si altii ati uitat sa le spuneti ca o sa le trageti tapa laughing de aia spun ca nu-i cinstit.
Dar in ziua de azi cine mai e ste cinstit, sau ce mai este cinstit. Daca te superi pe ce am spus, bine, daca nu tot bine.

| Efteme_Georgiana_1996 a răspuns (pentru relian):

Fără supărare dar nu îmi cunoști situația personală și nici eu nu am stat sa o scriu pe toată, nu ii pasa nimănui. Sunt un om cinstit, deși sunt in străinătate, in primele luni am platit ratele făcând transfer din cardul pe care primeam salariul pe cel de Romania unde am ratele. La un moment dat soțul a trebuit să se opereze la genunchi astfel a rămas fără muncă cateva luni și a primit doar indemnizație de boală 67%. Am încetat atunci sa mai plătesc ratele și am încercat să le explic situația, am rugat amânarea ratelor pentru o lună in primă fază și mi s-a spus că nu de poate (fiind vorba de 200 lei pe lună) așa că dacă ei nu m-au putut ajuta nici eu n-am mai putut să le țin la zi (se adunaseră 2 luni ). Nici în străinătate nu e totul roz, suntem noi veniți nu știm limba, nu avem cine știe ce salarii etc. Asta e doar o parte din greutățile cu care mă confrunt acum, îmi doresc să fiu un om cinstit dar mai durează câteva luni bune până ne punem înapoi pe picioare și să pot să reiau ratele dar pur și simplu mi-a trecut și asta prin cap : da oare daca nu le mai plătesc?
Sunt om și eu, uneori îmi trec lucruri necinstite prin minte involuntar, am zis sa întreb, nu mă așteptam să fiu judecată până și aici, suntem destul și în viața de zi cu zi, în viața reală. Păcat.Mulțumesc pentru răspuns.

| relian a răspuns (pentru Efteme_Georgiana_1996):

Vad ai comentata doara la partea ce tea suparat, nu ai spus nimic despre ce am spus de bine laughing
Ce am spus in mesajul al 2 lea este adevarat, poti sa nu platesti, am explicat acolo ca nu vine nimeni dupa tine, ca bancile romanesti nu au putere in alta tara, ce sa mai zic, am spus si de saracie, ca omu cand nu are n-are de unde da, am spus si de banci ca si alea is tilhari, dar se pare ai luat si ai pus la suflet doar ce am spus de rau laughing

Eu am pe cineva cum am spus in Italia, ala acolo sta, lucreaza de ani buni, in RO a facut imprumut de vreo 20 de mii de euro, na mai platit, s-au lasat aia pagubasi.

Nu are casa, nu are nimic in RO, nici in judecata nu lau dat, ia venti ceva plicuri, cum am spus cu amenintari, la ce adresa avea el in RO apoi dupa o vreme nici alea.

Nu stiu ce se intampla in cazul in care ai reveni in RO si te-ai angaja, logic ar fi sa nu se intimple nimic, dar cum romanii is niste tilhari, ma refer aia care conduc, forteaza firmele sa te forteze pe tine sa platesti alora.
Nu e deloc logic, nu stiu de ce se amesteca statu in treaba bancilor, alea is private, daca au dat credite aiurea sa fie sanatosi, sa mearga sa dea oamenii inn judecata, aia ar fi singura cale logica si legala.

Dar in RO is niste legi de rahat, se baga statu in toate alea, niste tilhari cum am spus.
In afara statu nu se baga p[t nici o banca, ma refer in situatie genul asta cum esti tu., este fix problema bancii cui da credite si cum le recupereaza, nu intervine statu, pentru ca nu e normal.

Cam asa stau lucrurile.Tu daca esti afara acolo si stii ca nu mai vii 15-20 de ani inapoi sa te muti in RO, atunci poti sta linistita laughing nu au ceti face, doar sa te dea in judecata, dar no sa o faca pentru suma aia.

Chestia este daca a girat cineva pentru tine si acea persoana sa fie in RO.Atunci il va pune pe ala sa plateasca datoria ta. Daca nu ai nici un girant, te doare la basca, nu au ceti face.

| anonimg a răspuns:

Întrebă un avocat -îl poți găsi pe internet, și chiar pe tik-tok.
Este posibil ca banca și implicit executorul să renunțe la dosarul tău dacă în 3 ani nu te vor găsi în țară. Adică datoria ta nu va mai exista.
Chiar dacă vei veni în țară să stai liniștită că nu te vor aresta. Cardurile din străinătate vor merge aici în țară și nu vor fi blocate. Dar nu știu dacă îți poți face card în țară și să rămână neblocat. Repet: i-a legătura cu un avocat. Sau cu userul Ioandelasal.

| Frank51 a răspuns:

Se întâmplă exact ce se întâmplă cu oricare alt om, o să fii executată silit, dacă vrei să scapi trebuie să pleci din orice stat membru UE.

| VoidEternal a răspuns:

* editat.

| VoidEternal a răspuns:

Tu ai credit de 3000 de lei sau rata de 3000 de lei?

Că sunt chestii total diferite.

| anonim3248 a răspuns:

3000 de lei neplătiți acum vor fi o datorie de maxim 5000 lei.

| EliLeli a răspuns:

Exista o autoritate bancara europeana. Te gasesc si te vor executa silit daca esti in Europa. Inafara Europei fiecare tara are intelegerile ei stabilite cu Romania. Intereseaza-te in functie de tara. Dar...cat e sa platesti 3000 de lei? Chiar asa?