| Robert1701 a întrebat:

Știu că întrebarea mea va fi foarte irelevantă și patetică. Dar aș dori să știu un lucru. Dacă cineva mă amenintă că îmi sparge mingea și când are ocazia o ia și nu vrea să o dea înapoi ce pot face? Pot apela la poliție? Că acest lucru din câte am citit se poate încadra la amenințare și distrugerea bunului propriu ori însușirea bunului altuia. P.s aceste lucruri se întâmplă de regulă pe o alee

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama la politie, depinde si de situatie. Daca ai facut galagie sau ai spart ceva si respectivul te poate reclama si s-ar putea sa fii pus la o plata mai mare decat valoarea mingii.
Daca tu n-ai facut nimic ilegal atunci cel care iti retine mingea poate fi acuzat chiar de furt.

| MudaHeg a răspuns:

Nu știu neapărat dacă necesită poliția. oricum, poliția nu va veni decât să se uite la voi și cam atât. ar trebui să vorbești cu unul dintre tutorele tău, sau cu cineva adult, să-l potolească. Doar să nu cumva să acționezi violent, violența nu rezolvă nimic! Ai grijă!

| iuiflori a răspuns:

De reclamat poti sa reclami, sunt sanse foarte mari sa primesti o amenda sau sa nu fi bagat in seama. daca chiar vrei ajutorul politiei intreaba pe Facebook politia romana ce poti sa faci in aceasta situati. eu consider ca ar fi mai bine sa le spui parintilor eventual sa discute cu parinti acelui copil

| Robert1701 explică (pentru iuiflori):

Problema este că acea persoană nici nu locuiește pe acea alee. Merge acolo doar la "bârfă". Am deja 4 mingi sparte de acea persoană.

| iuiflori a răspuns (pentru Robert1701):

Politia romana are Facebook, poti întreba acolo ce poti face in privinta asta iti dau un sfat sau se sesizează in ei in privinta asta. la 112 se suna doar in caz de urgente de aceea zic ca este posibil sa iei amenda deoarece faci o sesizare pentru o chestie destul de minora