| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Tocmai ce am nascut și am aflat ca se da o indemnizatie pentru mama singura. Menționez ca bebelușul meu nu este recunoscut în acte de către tatăl sau si eu nu am lucrat deloc. As dori sa stiu unde pot depune actele necesare. Va rog mult fara comentarii stupide

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine ajutor social in baza L.416/2001, depunand actele necesare la primaria localitatii de domiciliu.
De asemenea, daca tatal nu recunoaste copilul, il poti da in judecata, la judecatoria de care apartine localitatea ta, pentru stabilirea paternitatii si obligarea la plata pensiei alimentare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți. CAuți cu Internetul în zona ta această instituție.
Agenția județeană pentru plăți și inspecție socială.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci nu ai nicio șansă sa i ei ajutorul.

| Catrice a răspuns:

Indemnizația de creștere a copilului care se da dacă lucrezi. Altfel nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.mmuncii.ro/......oparentala

Buna. Uite aici mai multe detalii, sper sa ajute.