| Naavin a întrebat:

Buna, TPU!

Aceasta postare o scriu negru de manie si de suparare, fiindca din aprilie incoace platesc facturi si la OROC si la Orange pentru aceleasi numere de telefon. Vreau sa va las un review cu privire la "Reteaua #1", oricum stiu ca nu va pasa de acest review nici celor de la Orange, nici celor de la OROC, dar...sa fie, poate oamenilor le pasa. Exact ce scriu aici, voi scrie pe toate forumurile pe care pot.

Eu sunt client fost Telekom. Intr-adevar, Orange are oferte mult mai bune decat vechiul Telekom Fix, ma refer atat la OROC cat si la Orange. Fata de comportamentul celor de la OROC nu am ce comenta, mereu am fost tratat cu respect. La Orange mai umbla unii cu **beep**(pasare neagra, care face "craaa"), vopsita, dar treaca mearga.

Totusi, in  peste 10 ani de Telekom Mobile, plus vreo doi in TKR Fix, nu am intalnit nici incompetenti, nici defectiuni, nici probleme. Dupa cum am mai spus in alte locuri, o singura data am apelat la serviciul clienti Telekom, cand a ruginit antena si nu mai aveam semnal, asta s-a intamplat prin 2019, antena fiind montata in 2008.

De cand sunt la OROC/Orange, ia priviti:

-am depus cerere de reziliere pentru Tv, au intarziat sa proceseze cererea, a trebuit sa platesc doua luni si la OROC si la Orange abonamentele, plus sa sun sa verific statutul cererii.
-Am fost sunat sa confirm rezilierea
-Am expediat decodoarele prin curier, totusi abonamentele nu se desfiintau. Bineinteles, am sunat la depozitul Orange. De la depozitul Orange m-au trimis la 300, de la 300 inapoi la depozit, dupa care m-au sunat ei de doua ori ca sa confirme primirea decodoarelor.
-Am sunat pentru activarea roamingului
-Am sunat pentru dezactivarea roamingului
-Am fost ofertat, deci si apelat, apoi am prelungit contractul
-Am sunat sa intreb de ofertele cu Smart Plus 15 la 7.5 euro, sa vad daca se aplica si la OROC
-Am fost ofertat cu portarea din OROC in Orange
-Am sunat la 300 sa verific veridicitatea ofertei
-Am sunat agenta de vanzari sa confirm oferta
-Mi-a dat TV esential, deci am sunat la 300 sa il anuleze si sa inlocuiesc cu premium
-Am fost sunat pentru programarea instalarii
-Portarea din OROC in Orange a fost programata prin vreo 23 martie, era 1 aprilie si nu s-a realizat nimic, asa ca....am sunat sa vad care e treaba.
S-a refacut cererea, programata pe vreo 6 aprilie. Era trecut termenul si nu s-au portat numerele. Am sunat, din nou, sa vad ce se intampla. Lor le apare ca eu am cerut anularea portarii. Nu am facut acest lucru.
-Am sunat sa refac cererea de portare, A TREIA OARA, cerere programata pe data de 14 aprilie. Nu s-a realizat portarea.
-Am sunat din nou, sa vad, DIN NOU, ce se intampla. Cererea era acceptata, doar ca procesul nu pornea, nimeni nu stie de ce. S-au portat totusi, pe 20 aprilie, fara sa fiu anuntat, ci am ramas brusc fara semnal pe simurile OROC.
-Am sunat la OROC sa vad daca voi plati penalitati pentru portarea in timpul contractului. Mi s-a spus ca nu.
-Am primit mail de la OROC, mi s-a spus ca voi plati
-Am sunat din nou la OROC, sa vad daca, pana la urma, platesc sau nu.
Mi s-a spus ca daca primesc vreo factura dupa portare, sa trimit mail in care solicit anularea acesteia.

Am primit factura, am trimis mail.

M-au sunat si mi-au spus ca nr nu sunt portate, procesul nu s-a finalizat, deoarece INCAPABILII de la Orange nu le-au trimis INCOMPETENTILOR de la OROC nu stiu ce cod pin. M-au sfatuit sa contactez Orange.

Am sunat la Orange, mi s-a spus ca ba da, portarea a avut loc. Cica numerele sunt la ei.

Am sunat la OROC, sa vad pana la urma daca sunt la ei sau la Orange. Numerele apar si la ei si la Orange, deci din aprilie incoace platesc facturi la doi operatori inutili, pentru aceleasi numere. Ar merita sa fiti maturati de pe fata Pamantului, sa stiti!

Am depus reclamatie la OROC.
Nu s-a rezolvat nimic, pentru ca se pare ca numerele chiar sunt la ei, desi folosesc resursele din abonamentele Orange, impreuna cu SIM-urile noi.

Am sunat la Orange sa vad ce se poate face. Mi s-a spus ca s-a depus incident in "HF" si ca se rezolva. Nu s-a rezolvat nimic.

Am sunat din nou la Orange si la OROC, sa ii anunt ca din cauza INCOMPETENTEI si NESIMTIRII lor, platesc facturi la amadoi. Mi s-a recomandat reluarea portarii, ca eu sa stau 3 zile cu numere temporare, din vina lor. Am refuzat.

In 26 iunie, am depus plangere la ANCOM si ANPC.
Unde e mai rau de atat? Ei ca eu sunt bataia voastra de joc?

Nota
OROC este "Orange Romania Communications", noua companie ce a preluat Tv-ul, internetul, telefonia fixa si mobila din pachetele de servicii convergente ale Telekom Romania Communications. OROC difera de Orange

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca toti am fost in aceeasi situatie aiurea macar o data, insa nu mi se pare locul potrivit pentru postat.Incearca reddit, acolo se mai plange lumea si face reclama negativa la diverse produse/servicii.

| Naavin explică (pentru dullcat):

Am facut si pe reddit, si pe comunitatea Orange, softpedia etc. Peste tot, inclusiv ANPC si ANCOM

| Sistemulxxl a răspuns:

Fa o petitie!

| dianyss a răspuns:

Iti recomand totusi sa iei legatura cu cei de la Orange si sa ceri sa discuti cu un superior. Mi-e greu sa cred ca sunt de rea credinta.

https://www.telefoncontact.online/telefon-contact-orange/

| Naavin explică (pentru dianyss):

S-a rezolvat intre timp.
Am facut scandal pe Comunitatea Orange, s-au scurs mesajele mele catre agenta de vanzari care mi-a facut portarea nereusita, si mi-a inchis amandoua abonamentele fara ca macar sa ma anunte inainte. Deci am ramas complet fara semnal 2 zile.

Intre timp, numerele au revenit la cei de la OROC, fostul Telekom, doar ca a trebuit facuta o schimbare de sim, lucru ce in anul 2023 a durat doua zile, in loc de doua minute.

Acum ma gandesc in ce retea sa refac portarea, am nevoie de net nelimitat, cu un abonament destul de ieftin. Digi nu are semnal aici, Telekom Mobile e cam mah, de Orange m-am saturat, de Vodafone nu stiu ce sa zic.

Ps. Mi s-au scazut si banii platiti degeaba pe abonamentele respective din aprilie pana in iulie, am in cont o suma de -135 lei, din care se vor scadea urmatoarele facturi.
Concluzia: daca nu faci scandal, nu rezolvi