| vexaystaff a întrebat:

acum 6 luni mi s-a intocmit dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului si am avut o concentratie in sange de 1.06 la prima proba si 0, 87 la a doua, am cooperat cu agentii rutieri, mi-am recunoscut fapta m-am prezentat cand am fost chemat, am mai avut un dosar penal cu o condamnare de 6 luni pentru lovire acum 12 ani care am inteles ca este prescrisa. Rog cei care cunosc sau au mai avut de a face sa imi spuna la ce sa ma astept si daca ar trebui sa angajez un avocat inca nu mi-a venit data cand voi avea proces, rog seriozitate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am de unde sti ce va face judecatorul. In mod normal n-ar trebui sa tina seama de acea condamnare.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca asa sta situatia atunci trebuia sa inchei un acord de recunoastere a vinovatie cu procurorul si pedeapsa se reduce cu o treime.
Executarea pedepsei de acum 12 ani s-a prescris in 5 ani si jumatate (daca nu ai executat-o) si a intervenit reabilitarea de drept in 3 ani de la executarea pedepsei, asa ca acea pedeapsa nu iti mai apare in cazierul judiciar.
Daca nu ai incheiat acordul pana acum incearca sa-l inchei inainte de trimiterea rechizitoriului in instanta. Si daca rechizitoriul a fost trimis este bine sa-ti angajezi un avocat, de regula specializat pe drept penal.

| vexaystaff explică (pentru Ioandelasal):

Am executat acea pedeapsa dar tot imi apare in cazier

| AwGenetix a răspuns (pentru vexaystaff):

Vreau sa fiu offtopic, nu am treaba cu initiatorul intrebarii.

vreau si eu sa stiu, de ce astfel de persoane se tem sau isi fac griji ca ajung la puscarie. nu asta si-au dorit? sa incalci legea, si sa primesti ce ai cautat?

| vexaystaff explică (pentru AwGenetix):

Iti spun tie un singur lucru, cand esti curios de ceva si te crez ca tu esti cel mai bun cetatian si judeci tu fara habar de cauza crede-ma ca ori mai devreme ori mai tarziu o sa ti se intample si tie ca si un bumerang, asa spuneam si eu acum ceva timp ca mie n-are cum sa mi se intample... parerea ta pentru mine nu inseamna absolut nimic dar tu cu ce calitate ma judeci pe mine, daca nu sti sa dai un raspuns vezi-ti de treaba ta n-am eu nevoie de parerile tale...

| Ioandelasal a răspuns (pentru vexaystaff):

Inseamna ca s-a omis reabilitarea de drept sau scoaterea din cazierul judiciar.
Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
ART.15.(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;"
Vorbeste cu un avocat si eventual sa introduca o actiune pentru a se constata interventia reabilitarii.

| vexaystaff explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns dar asta vreau sa stiu daca se va lua in evidenta cand voi avea acum procesul aceasta fapta de acum 12 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru vexaystaff):

N-am de unde sti ce va face judecatorul. In mod normal n-ar trebui sa tina seama de acea condamnare.

| baru a răspuns:

Cu suspendare...

| sierra1 a răspuns:

"am mai avut un dosar penal cu o condamnare de 6 luni pentru lovire... la ce sa ma astept "

sincer să fiu, mi-aș dori să te lege, poate te cumințești

| vexaystaff explică (pentru sierra1):

Nus interesat de dorintele tale...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fapta de acum 12 ani s-a prescris, din câte știu.
Un avocat poate pleda ca să primești o pedeapsă mai mică.

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns:

Sper sa te bage la puscarie, poate inveti ceva asa

| vexaystaff explică (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Da multumesc oricum pentru raspuns...