| anonimm123456789 a întrebat:

am 16 ani si reau sa scot actele stiu pe cinea care le-a scos si tot minora este si fara acordul parintilor ei nu sunt in tara prietenul meu are 21.Eu am pus o intrebare nu vreau sa ma judecati daca vrei sa imi raspundeti si daca stiti bine daca nu mai bine nu imi raspundeti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti casatori fara incuviintarea parintilor, aviz medical si autorizarea instantei de tutela. Poate cea pe care o stii a primit acordul parintilor. Nici un functionar de la starea civila nu-si va risca slujba, de asemenea nici primarul sau ofiterul starii civile. Nu mai ai mult pana la 18 ani, timpul trece repede. Numai bine!

| dragos9234 a răspuns:

Ce acte sa scoti? detaliaza.

| anonimm123456789 explică:

Am 16 ani mai am putin si fac 17 prietenul meu are 21 si rem sa ne casatorim fara acordul parintilor