| anonim_4396 a întrebat:

Buna Tpu.Am 21 de ani. Pe data de 18.03. 2016, dupa ce am terminat programul de munca, mi-am chemat un taxi telefonic. La 15 minute in drum spre casa, un sofer a intrat pe sosea fara sa se asigure direct in fata taxiului si s-a produs accidentul rutier. Eu eram clienta-passager dreapta. Am spart parbrizul cu capul. Am ajuns la spitalul de urgenta cu guler. Mi-au facut investigatiile si din fericire nu am fracturi, ci doar contuzii. De luni intru in medical, iau tratament pentru dureri si am insomnii. Luni vreau sa depun plangere, vreau despagubiri morale. Insa nu stiu cui sa cer? Firmei de taxi sau soferului care a cauzat accidentul. Din cate am aflat daca cer soferului care a cauzat accidentul o sa dureze foarte mult, si am fost sfatuita sa cer firmei de taxi, pentru ca sunt asigurati sa despagubeasca clientul. Va rog daca aveti cunostinte avocati sau va pricepeti sa ma ajutati. Nu detin banii pentru a platii un avocat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa te adresezi firmei de asigurare care a incheiat contractul de asigurare RCA a soferului vinovat de producerea accidentului, din ce spui nu taximetristul a fost vinovat. Abia dupa aceea, daca acea firma nu-ti plateste despagubirea, te poti adresa taximetristului sau firmei, desi nu vei obtine nimic daca taximetristul nu a fost vinovat, o conditie privind despagubirea este vinovatia.

| K0sti a răspuns:

Daca nu detii banii, atunci stai potol!

| Noonee a răspuns (pentru K0sti):

Multumesc pentru incurajare. Dar fiind client taxi, sunt obligati sa-mi plateasca despagubiri. Nu sunt genul de roman,,, sa tac si sa merg pe burta sau las' bre ca merge asa..cum sunt romanii din tara asta in general. happy

| K0sti a răspuns (pentru Noonee):

Daca ai bani sa platesti avocat...ok!

| Nitunitu a răspuns:

Ai purtat centura? Daca nu, e vina ta...

Asa spune legea, si iti mai iei si amenda pentru ca nu ai purtat centura...

| User9006 a răspuns:

Astia de la TAXI trebuie trasi la raspundere, majoritatea gresesc in trafic, am vazut multe accidente produse de taxi!