| addff a întrebat:

Buna TPU.Am fost agresat pe strada si am fost la urgenţă mi-am scos certificat ML si am fost si am depus plangere.Pe certificat scrie ca am nevoie de 6-7zile de îngrijire medicală si m-ar interesa la sfârşitul cazului cât ar trebui sa primească "individul"în jur de cati lei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta va fi incadrata la infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, art.193, al.2, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată  sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca o sa fie sanctionat cu amenda aceasta se stabileste dupa cum urmeaza, citez:
"ART.61.Stabilirea amenzii
(1) Amenda constă în suma de bani pe care condamnatul este obligat să o plătească statului.
  (2) Cuantumul amenzii se stabileşte prin sistemul zilelor-amendă. Suma corespunzătoare unei zile-amendă, cuprinsă între 10 lei şi 500 lei, se înmulţeşte cu numărul zilelor-amendă, care este cuprins între 30 de zile şi 400 de zile.
  (3) Instanţa stabileşte numărul zilelor-amendă potrivit criteriilor  generale de individualizare a pedepsei. Cuantumul sumei corespunzătoare unei zile-amendă se stabileşte ţinând seama de situaţia materială a condamnatului şi de obligaţiile legale ale condamnatului faţă de persoanele aflate în întreţinerea sa.
(4) Limitele speciale ale zilelor-amendă sunt cuprinse între:
c) 180 şi 300 de zile-amendă, când legea prevede pedeapsa amenzii alternativ cu pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani."
Fata de aceste prevederi amenda stabilita poate fi de la 1.800 lei la 15.000 lei.

| Goguletzu a răspuns:

Pentru atatea zile n-are rost sa te obosesti happy

| coztel5437 a răspuns:

Nu stiu daca primesti ceva...dar de ce toata lumea se gandeste numai la bani?