| Ionut_Florina_1991 a întrebat:

Daca o persoana a fost batuta cu bate si scaune in plina strada noaptea de mai multi indivizii intra la caz penal? Persoana respectiva a stat in spital 11 zile, are mana si maxlarul rupt +alte lovituri pe toata suprafata corpului, legistul i-a dat 50 de zile de ingrijire medicala, are maxilarul prins cu sarme de 3 saptamani si mana operata. A depus plangere la politie insa comandantul este ruda cu unul dintre ei, dupa o luna de zile de la incident, persoana a fost amenintata cu moartea daca nu isi retrage plangerea, i s-a spus ca nu o sa primeasca niciun ban. In cazul in care nu primeste mai mult de 50 de zile de ingrijire medicala, nu este caz penal? consider ca medicul legist i-a acordat prea putine zile de ingrijire medicala, are mana rupta in 3 locuri + 2 fisuri si maxilarul rupt, are lovituri de bate pe spate, maini, picioare. Politia nu este de partea persoanei vatamate si nu vrem sa fim privati de anumite informatii pe care politia ar fi trebuit sa ni le ofere. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este caz penal, respectiv infractiunea de vatamare corporala, citez:
"ART.181. Vãtãmarea corporalã
Fapta prin care s-a pricinuit integritãţii corporale sau sãnãtãţii o vãtãmare care necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlaturã rãspunderea penalã..."
Daca politia nu-si face datoria victima se poate adresa Parchetului de pe langa judecatoria in a carei circumscriptie isi are domiciliul.

| Ionut_Florina_1991 explică (pentru Ioandelasal):

Agresori nu vor impacare, fara bani vor ca pers. vatamata sa isi retraga plangerea. Oircum mersi pentru rapsuns.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da e penal

| stpu a răspuns:

Dar ce vrei, sa fie civil? laughing laughing

Ah! Amenintarile cu moartea... Poate sa stea calm. Pe langa faptul ca acestea nu vor conta in instanta(sa nu crezi ca SRI va intercepta vreun telefon pentru asa ceva laughing ), sunt doar o forma de a intimida victima.
Victima poate cere Parchetului sa se ocupe de acest dosar, tinand cont de gradul de rudenie dintre comandant si agresor. Teoretic comandantul n-are voie sa se implice in acest dosar, teoretic Parchetul sau o alta sectie de Politie trebuie sa faca dosarul. Practic s-au vazut multe...